Klasika i nová krev ve Varech. Na festivalu se představil Barry Lyndon, Homolkovi i české novinky
Karlovarský festival se pomalu blíží ke svému závěru. Kromě pestré nabídky nových, soutěžních i nesoutěžních filmů přitahuje pozornost nejen svou pestrou nabídkou filmů, ale také svými událostmi, které často přesahují rámec kinematografie. Jedním z výrazných bodů letošního ročníku je uvedení starších, digitálně restaurovaných filmů, jež slouží jako připomínka známých osobností a tvůrců. Ve středu jste mohli navštívit ikonickou klasiku Stanleyho Kubricka Barryho Lyndona a den poté Smrt krásných srnců.
Druhý zmiňovaný snímek uvedl osobně legendární filmový střihač Jiří Brožek v karlovarském městském divadle. Ten na festivalu převezme Cenu prezidenta MFF KV za přínos české kinematografii. "Ještě nikdy jsme tady v Karlových Varech neocenili tuto profesi. A přitom je tak zásadní. Střihač musí být i trochu psycholog, nebo možná spíše psychiatr, když za ním režisér přijde s nedokončeným filmem," uvedl Marek Eben na úvod projekce. Film Smrt krásných srnců z roku 1986, který Brožek stříhal ve spolupráci s režisérem Karlem Kachyňou, je považován za jeden z klíčových snímků české kinematografie.
Brožek vyzdvihl i spolupráci s kameramanem Vladimírem Smutným. Absolvent pražské FAMU Brožek je devítinásobný držitel ceny Český lev, je podepsán pod více než stovkou českých filmů, televizních inscenací a seriálů. Je absolutním rekordmanem v počtu dosažených výročních cen České filmové a televizní akademie pro jednu profesi napříč všemi kategoriemi. Jeho první samostatnou střihačskou prací byl film režiséra Jaroslava Papouška Konečně si rozumíme.
Jaroslava Papouška si festival připomněl digitálně zrestaurovanou verzí komedie Ecce Homo Homolka z roku 1969, jehož premiéra zaplnila velký sál hotelu Thermal už v sobotu. Tento kultovní snímek, který zachycuje život běžné československé rodiny šedesátých let, byl uveden za účasti rodiny režiséra Jaroslava Papouška a synů Miloše Formana, Petra a Matěje. Formanovi, kteří v snímku hráli dvojčata, se podělili o vzpomínky na natáčení a spolupráci s Papouškem. "Otec byl s režisérem Papouškem velmi dobrým přítelem," řekl Petr Forman.
Bratři vtipně glosovali, že se proslavili už v dětství právě komedií Jaroslava Papouška. „Já to říkám vždycky, ale říkám to rád. Ten film, to je nádhera, protože je o nás všech. Každý se tam najde, toho čecháčka v nás. Celý život jsme dělali divadlo, snažili jsme se dělat kariéru a pak vám dojde, a dnes mi to dochází tím spíš, že vrchol naší herecké kariéry byl v šesti letech,“ řekl Petr Forman. Ecce Homo Homolka se dočkal dvou pokračování a stala se milovaným filmem, jehož hlášky a postavy se navždy zapsaly do české kultury.
Komedie byla digitalizována za finanční podpory manželů Mileny a Eduarda Kučerových ve spolupráci s Národním filmovým archivem a Státním fondem audiovize. Eduarda Kučeru Česká filmová a televizní akademie v roce 2023 ocenila Českým lvem za mimořádný počin v oblasti audiovize za dlouholetou digitalizaci klasických českých filmů.
Už v sobotu se v lázeňském městě představila i digitálně zrestaurovaná verze amerického snímku Přelet nad kukaččím hnízdem od Miloše Formana. Ta vznikla k 50. výročí od vzniku filmu a přilákala do Karlových Varů i producenty Michaela Douglase a Paula Zaentze. Synovec legendárního koproducenta filmu Přelet nad kukaččím hnízdem kritizoval během festivalu amerického prezidenta Donalda Trumpa.
V reakci na páteční přijetí kontroverzního zákona o daních a výdajích Zaentz prohlásil, že tento zákon bohatým umožní ještě větší zisky a označil Trumpa za „narcistního diktátora“. „Je to smutný okamžik pro Spojené státy, ale nelámejte nad nimi hůl. My tuhle zkorumpovanou vládu překonáme. Trump je poskvrnou naší země, jeho prezidentství je jedním z největších morálních selhání Spojených států,“ uvedl Zaentz, čímž vyvolal potlesk mezi diváky. Kritika Trumpa se později rozšířila i na tiskové konferenci, kde se k němu připojil i herec Michael Douglas, jenž prohlásil, že demokracie není samozřejmostí, což je evidentní nejen v USA, ale i v jiných zemích, jako je podle něj Maďarsko.
SOUVISEJÍCÍ: Ve Varech se představil první český viet-film, Tono Stano i bratři Cabanové
V rámci festivalu došlo i k uvedení filmu Kouzlo derby, režisérů Petra Kolečka a Vladimíra Skórky, jenž se zaměřuje na fotbalové prostředí, ale také na lidské příběhy, které se na stadionu odehrávají. Příběh zamilované dvojice, která se setkává během derby mezi Spartou a Slavií, se proměnil v laskavou komedii s výraznými hereckými výkony. „Fotbal je v tom snímku takový spouštěč všeho,“ řekl Ondřej Sokol, který ztvárnil jednu z hlavních rolí. Film bude uveden do kin 17. července.
České noviny z kufru i Sparty
Na terase nad bazénem v hotelu Thermal proběhla tisková konference k nové komedii Petra Kolečka a Vladimíra Skórky Kouzlo derby. Ta se odehrává přímo na letenském stadionu fotbalové Sparty, o fotbale je ale jenom zčásti. V den prvoligového derby mezi Spartou a Slavií se tam mimo jiné odehraje setkání jedné z překvapivých dvojic, zamilované radní v podání Jitky Čvančarové a zneuznaného zpěváka ztvárněného Ondřejem Sokolem. Ti také nazpívali k filmu závěrečnou píseň Protipóly, kterou složil Martin Kopřiva.
Komedie natočená podle Kolečkova scénáře vstoupí do kin 17. července. Navzdory fotbalové tematice podle něj nejde o film jen pro sportovní fanoušky, ani z něj není znát, že Kolečko fandí Spartě. "Jde spíše o fotbal jako takový a lidské příběhy těch, kdo jsou na stadionu v kulisách největšího českého zápasu," uvedl Kolečko. Ve filmu se představí například Ondřej Sokol, Jiří Langmajer, Martin Finger, Denisa Nesvačilová, nebo Lukáš Duy Anh Tran.
Hereckou proměnu znamenal film pro Jiřího Langmajera. Ten totiž hrál před necelými 40 lety sparťanského chuligána ve filmu Proč?, zatímco teď ztvárnil zkušeného rozhodčího z Letné. Film Karla Smyczeka z roku 1987 se inspiroval skutečnou událostí, kdy fotbaloví fanoušci Sparty cestou vlakem do Banské Bystrice zdemolovali několik vagonů a terorizovali cestující i vlakový personál. "V tomhle věku hrát fotbalového chuligána by asi bylo trošku trapné," podotkl Langmajer.
Vedle tohoto snímku se na karlovarském festivalu představila i drzá komedie Barbory Kočičkové Tony má plán s Lukášem Duyem Anh Tranem v hlavní roli. Dále se ve filmu představí Robert Mikluš, Filip Kaňkovský, Erika Stárková nebo Jan Jankovský. "Další z naivních plánů lehkovážného kšeftaře Tonyho opět končí naprostým fiaskem, které zastiňuje všechny jeho dosavadní průšvihy. Pochybný způsob, jak snadno přijít k penězům, ho žene do pasti, z níž není úniku. Ve víru nekontrolovatelného sledu událostí se Tony stává nepohodlným svědkem a odstartuje tím nebezpečnou jízdu plnou bizarních momentů a dramatických situací," uvádí distributor.
Černá komedie je pozoruhodná tím, že se z velké části odehrává v kufru automobilu. Nutno dodat, že za kamerou stál tvůrce Úsvitu, Amerikánky nebo Ivety Martin Douba. Tvůrci se v synopsi dále ptají: "Bude tahle útrpná životní eskapáda jen další promarněnou lekcí v Tonyho životě, nebo katalyzátorem změny? O tom může rozhodnout jeho další plán, o kterém zatím nikomu neřekl. Nebo snad jo?"