Šéf izraelské tajné kyberbezpečnosti se sám odhalil. Byl aktivní na Facebooku i Wikipedii
ODHALENÍ ZPRAVODAJSKÉHO DŮSTOJNÍKA
Velitel tajné izraelské vojenské jednotky pro kybernetickou bezpečnost za sebou několik let zanechával rozsáhlou digitální stopu, která prozrazovala jeho totožnost spojenou s vysokou funkcí zpravodajského důstojníka. Vyšlo to najevo v posledních dnech, informoval deník The Guardian na svém webu.
Britský list už v pátek psal o tom, jak Jossi Sariel, velitel elitního útvaru zpravodajských služeb 8200, jehož jméno spadalo pod ochranu izraelského státu, nedopatřením odhalil svou pravou identitu, když v roce 2021 vydal pod pseudonymem knihu o využití umělé inteligence (AI) ve vojenské roozvědce a dopustil se přitom vážného bezpečnostního přehmatu. Elektronická verze titulu The Human Machine Team totiž obsahovala anonymní e-mailovou adresu, kterou však šlo snadno dohledat na soukromém účtu Google vytvořeném už na jeho pravé jméno.
Nyní vyšly najevo také podrobnosti o tom, že jeho jméno a funkce byly omylem vyzrazeny také ve vládním dokumentu zpřístupněném před dvěma lety na internetu. Izraelská armáda nyní uvedla, že ministerstvo zveřejnilo dokument "bez koordinace s armádou a Sariel o něm nevěděl".
Turns out that the head of Israel's Unit 8200 - Brigadier Yossi Sariel - who masterminded the killer AI used in Gaza, literally wrote a book in which he heralds the concept of an AI-powered “targets machine”.
— Arnaud Bertrand (@RnaudBertrand) April 5, 2024
How much more obvious can you make it? 🤷 https://t.co/2RA7ngH8BJ pic.twitter.com/snwLmWd5S7
Deník Guardian dále objevil řadu jeho účtů na sociálních sítích jako Facebook, Instagram, Skype či LinkedIn. Pod vlastním jménem je používal šéf jednotky, která se zabývá shromažďováním informací a dekódováním šifer a je srovnatelná s americkou Národní bezpečnostní agenturou či britskou špionážní organizací GCHQ. Účet na Facebooku, který byl v pátek pozdě večer smazán, obsahoval zřejmě i fotografii jeho tváře a byl propojen se stránkou skupiny absolventů jednotky 8200.
Stopy své činnosti Sariel zanechal i na Wikipedii, v jejíž hebrejské mutaci pod svým pravým jménem editoval mnohé stránky od krále Ludvíka XIV. až po heslo "problém palestinských uprchlíků".
Až do odhalení minulý týden přitom byla Sarielova totožnost v Izraeli státním tajemstvím. Novináři jej nemohli ve zprávách jmenovat, přestože vypukl zásadní spor ohledně způsobu řízení útvaru 8200 a také toho, že nedokázal zabránit teroristickým útokům Hamásu ze 7. října, ba je ani předvídat.
Pikantní detaily o zjevně ležérním přístupu zpravodajského bosse k internetové bezpečnosti jsou pro něj podle tisku obzvláště trapné, neboť se sám stylizoval do role průkopníka využívání umělé inteligence a hledání nových způsobů, jak mohou sledovací systémy zpracovávat digitální stopy každodenního života.
Technologie, kterou Sariel popsal ve své knize, se nápadně podobá systémům izraelské armády pro doporučování cílů pomocí umělé inteligence, o nichž píše The Guardian nebo obsáhlou formou také izraelsko-palestinská publikace +972 magazine. Sariel je považován za klíčového architekta používání takovýchto nástrojů AI při bombardování Pásma Gazy izraelskou armádou ve válce proti Hamásu, v níž podle úřadů řízených tímto radikálním hnutím zahynulo na 33 300 Palestinců, většinou žen a dětí. Izrael tvrdí, že tento údaj zahrnuje přes 13 000 bojovníků Hamásu.