Debatu o euru povede příští vláda, předpokládám, že naše, věří Fiala
PŘIJETÍ EURA
Debatu o přijetí eura určitě povede příští vláda, předpokládám, že to bude ta naše. Na dotaz deníku Echo24 to řekl premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na slova prezidenta Petra Pavla v novoročním projevu, že společná evropská měna by pomohla růstu reálných mezd a prosperitě České republiky. Fialova vláda podle slov premiéra poprvé umožnila a otevřela seriózní debatu o přijetí eura. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) nelze jednoznačně ekonomicky rozhodnout, zda je euro výhodné či ne, půjde podle něj čistě o politické rozhodnutí. Tři ze čtyř vládních stran jsou nyní pro přijetí eura, výjimku tvoří právě ODS.
„Přestože nepochybně jsou oblasti, ve kterých hospodářsky dlouhodobě zaostáváme, a naše reálné mzdy rostou spíše pomalu, celková ekonomická situace našeho státu není špatná. A i kdybychom ještě za několik let neměli stejné platy jako v Německu, jistě by naši budoucí prosperitu podpořilo i to, kdyby byly, stejně jako v Německu, vypláceny v evropské měně,“ řekl prezident Pavel ve svém novoročním projevu.
Premiér Fiala na dotaz deníku Echo24 na tiskové konferenci znovu potvrdil svou ambici, aby Češi měli mzdy jako v nejúspěšnějších evropských zemích. „Myslím si, že k tomu opravdu musíme směřovat. A k tomu potřebujeme investice, zlepšování kvality vzdělávání, silnice, dálnice pro lepší mobilitu obyvatel, musíme lákat firmy, které přinesou přidanou hodnotu, mít udržitelnou energetiku a tak dále,“ řekl Fiala.
Fiala v souvislosti s eurem zmínil dvě věci. „Jednak jsme firmám, které se pohybují v tom evropském prostředí, slíbili zlepšit podmínky, aby mohly účtovat v eurech, aby mohly vyplácet mzdy v eurech. A to jsme splnili. Nechali jsme si také dát doporučení Národní ekonomické rady vlády, jak máme postupovat v některých krocích, které by mohly Českou republiku připravovat k přijetí eura,“ řekl Fiala.
„To doporučení je jednoznačné, tedy že by rozhodnutí o přijetí eura měla dělat vláda – jakákoliv – na začátku svého mandátu, nikoliv na jeho konci, protože to by nedávalo smysl. Co už naší vládě nikdo neodpáře, je to, že jsme tu debatu udělali konečně seriózní, tedy že to není nějaká teoretická, akademická debata, ale že na konci našeho mandátu budeme plnit Maastrichtská kritéria,“ dodal premiér s tím, že díky tomu se může vést debata na reálných základech a za okolností, kdy je přijetí eura ekonomicky reálné.
ROZHOVOR: Fico v Moskvě? Gesto jen pro Slováky. Válku teď řídí Rusko, Ukrajina v NATO nikdy nebude
Nyní se tak podle Fialy poprvé může vést debata o tom, zda je euro pro Česko výhodné či zda ho skutečně přijmout chceme. „A je to debata, kterou určitě povede příští vláda. Předpokládám, že to bude naše vláda,“ řekl Fiala.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že proces přijetí eura je relativně dlouhý. „Pokud se nějaká země rozhodne, že přijme eura, tak to není tak, že jeden den se rozhodne a druhý den to je. Jedno z doporučení NERVu je právě to časové hledisko, že by to mělo být na začátku volebního období, není to přímé doporučení, že to musí nutně otevřít příští vláda,“ řekl Stanjura.
„V České republice není na přijetí eura společenská shoda, že by většina lidí či dokonce většina zákonodárců přijetí eura podporovala. Zatím je to menšinový názor,“ dodal Stanjura. „Je to politické rozhodnutí. Nenajdete jednoznačné ekonomické důvody pro nebo proti přijetí eura. Analýza NERVu vyvrací některé mýty, například že půjdeme jednoznačně do plusu nebo do minusu. Nicméně opravdu to bude politické rozhodnutí,“ dodal Stanjura.
To potvrdil i premiér Fiala s tím, že se vláda musí zajímat o to, co si o euru myslí čeští obyvatelé. „U eura hraje roli spousta dalších faktorů, nejenom ekonomických, ale sociálních a historicko-politických, to se nedá ignorovat. V řadě zemí, kde bylo euro přijato, měla společná měna velkou podporu obyvatelstva a to třeba i proto, že ta tradice národní měny nebyla taková, jako máme my v České republice u koruny. Vezměte si historii české koruny, jakým způsobem funguje a i to, že nemáme žádné extrémně špatné zkušenosti s používáním koruny. Pokud se máme bavit reálně o přijetí eura, tak je potřeba zohledňovat názor obyvatelstva,“ řekl Fiala.
ANALÝZA: Euro ekonomiku ani mzdy nezachrání. Kdo by byl vítězem a kdo poraženým po jeho přijetí?
Z vládních subjektů chtějí euro tři čtvrtiny – tedy hnutí STAN, KDU-ČSL a TOP 09. Poslední jmenovaný subjekt chce podle své předsedkyně Markéty Pekarové Adamové stanovit jasný plán přijetí eura. „TOP 09 dlouhodobě podporuje přijetí eura, o jehož pozitivním vlivu na českou ekonomiku jsme přesvědčeni. V současném volebním období jsme museli přednostně řešit dopady krizí a obnovit plnění Maastrichtských kritérií, ale nyní je čas stanovit jasný plán – přijetí eura do roku 2030 by přineslo českým firmám významné úspory na transakčních nákladech a kurzovém zajištění, podpořilo by investice a posílilo naši pozici v EU,“ uvedla pro Echo24 šéfka TOP 09 a předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová.