Pochyby kolem stavebního řízení. Pirát Bartoš skončil, ale chaos trvá
STAVEBNÍ ŘÍZENÍ
Pokus o digitalizaci stavebního řízení sesadil z funkcí bývalého ministra a pirátského předsedu Ivana Bartoše a zástupcům obcí i účastníkům stavebního řízení dělá vrásky dodnes. Vláda se pokouší situaci dočasně vyřešit pomocí další novely stavebního zákona, o které má v tomto týdnu rozhodovat Senát. Jenže z praxe zní stále ostrá kritika a pochyby, zda nynější návrh situaci vyřeší či ponechá ve stavebním řízení chaos. Podle kritiků ponechá účastníky řízení v právní nejistotě a může už od příštího roku vést k drtivému utlumení výstavby.
Digitalizaci stavebního řízení provázely problémy od jejího spuštění. Vyústily na konci září v odvolání tehdejšího ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) z vlády a v následný odchod jeho strany do opozice. Vláda se v říjnu rozhodla vypsat na systém digitálního stavebního řízení novou zakázku. Současně také umožnila dočasně používat původní systémy společně s těmi, které byly spuštěny letos v létě. Nově vytvořený systém má začít fungovat nejpozději od začátku roku 2028.
Novela stanoví dvě přechodná období. První z nich má trvat do poloviny příštího roku a platit má pro účely územního plánování a národního geoportálu územního plánování. Druhé období potrvá do konce roku 2027 a platí pro digitalizaci stavebního řízení. Tříletá lhůta má podle předkladatelů novely přinést státu jistotu, že budoucí systém digitálního stavebního řízení nebude nikdo zpochybňovat. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) již dříve uvedl, že zákon zavádí jednoznačnou právní jistotu pro stavebníky i dotčené úřady, že i když pracovali mimo letos spouštěný systém, neporušili zákon.
Podle zástupců obcí či odborníků ale vypadá situace jinak. Podle výkonné ředitelky Svazu měst a obcí Radky Vladykové systém stále není funkční a legislativní bypass úředníky zpětně neochrání před soudním napadením. Úředníci jsou nyní kvůli nefunkčnímu systému nuceni využívat jiné, momentálně nezákonné, postupy pro vyřizování žádostí.
A to zřejmě v nemalém měřítku. Podle průzkumu České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), kterého se zúčastnily přes dva tisíce respondentů, jde o silnou většinu. Komora mluví o zásadním selhání státu i zákonodárců. „Pouhých 134 respondentů (7 % z dotázaných) uvedlo, že došlo ke zrychlení – podobný počet (necelých 10 % z dotázaných) také uvedl, že skrze Portál stavebníka bez problémů dosáhl výsledku, ať šlo o vyjádření dotčených orgánů, nebo naplnění řešení žádosti. Proti tomu stojí 1 407 respondentů (tedy 70 % z dotázaných), kteří uvedli, že po neúspěšném odeslání žádosti nebo uložení projektové dokumentace na centrální úložiště museli použít jiný, od 1. července nezákonný, postup – nejčastěji datovou schránku, listinnou podobu, e-mail nebo jiné úložiště,“ uvedla komora ve čtvrtek v tiskové zprávě.
ČKAIT proto už dlouhodobě požaduje, aby se kromě využívání Portálu stavebníka povolila i jiná zákonná možnost, jak podávat projektovou dokumentaci. „Vidíme hazard se stovkami tisíc pracovních míst v přímém přenosu. Už dávno měla být přijata novela, podle které bychom mohli v přechodném období legálně využívat datové schránky stejně jako tomu bylo i do 30. června, a to i pro povolovací řízení zahájená po 1. červenci 2024. Neexistuje jiné řešení, než aby Senát odmítl předložený návrh částečného takzvaného bypassu stavebního zákona, který schválila Poslanecká sněmovna, a nahradil ho jiným řešením,“ řekl předseda ČKAIT Robert Špalek.
Z průzkumu také vyplynulo, že řadu projektantů digitalizace ekonomicky negativně zasáhla. Jejich odměny totiž bývají velmi často navázány na vydání stavebního povolení nebo úspěšnou kolaudaci staveb, ale ani o jedno nelze při současném stavu bez problémů zažádat. Že se trh s problémy digitalizace vyrovná, si myslí přes devět procent členů ČKAIT, naopak téměř 91 procent očekává vážné problémy.