STAN chce eutanazii, časem možná i od 14 let. Nebudeme s vámi ve vládě, rozzuřil plán lidovce
STAN VS. LIDOVCI
Hnutí STAN chce v Česku zavést eutanazii, napsalo si to i do svého programu. Podle své místopředsedkyně Michaely Šebelové, která má v hnutí na starosti zdravotnictví, by se zpočátku měla povolovat jen dospělým. Po vyzkoušení v praxi by začala podle svých slov uvažovat o mladších pacientech s tím, že spodní hranice by se mohla nastavit na 14 letech. Tento návrh rozzuřil koaliční KDU-ČSL, jejíž vedení oznámilo, že nebude ve vládě, která by měla něco takového v programu. Šebelová následně své vyjádření na síti X mírnila s tím, že STAN „rozhodně neprosazuje eutanazii pro děti“.
Šebelová o své představě hovořila v rozsáhlém rozhovoru pro server Aktuálně.cz. STAN chce nejprve zlepšit paliativní péči a až posléze řešit zavedení eutanazie. Žádný konkrétní návrh prý zatím neexistuje, domnívá se ale, že by se měla eutanazie provádět jen ve speciálních zdravotnických zařízeních, která by k tomu byla určená a ve kterých by působil proškolený zdravotnický personál. „Tedy někdo, kdo tomu rozumí. Nejsem přívrženec toho, aby se eutanazie dělala doma a aby se do ní zapojovali příbuzní. Nizozemský model bych zkrátka nepřebírala. Všechno by muselo podléhat přísné kontrole,“ uvedla Šebelová.
„Pacient by měl být schopen část úkonu vykonat sám – mělo by to tedy mít formu asistované sebevraždy. Lékař by mu jen připravil roztok, který by pacient sám vypil. Nebo by sám stiskl tlačítko k infuzi. Žádost pacienta by ale vždy musela být písemná, jednoznačná a ověřená,“ dodala Šebelová.
Podle ní by se muselo „ošetřit“, jak řešit, když pacient nebude moci žádost sepsat sám. „Museli bychom to promyslet a prodiskutovat, cesta se teprve bude hledat. Proto to téma taky otevíráme, aby se to začalo řešit. Ono už se to totiž stejně děje, jenom je to jakási šedá zóna. Příbuzní těžce nemocných dětí lékaře žádají o zastavení péče, když už léčba nikam nevede – s vědomím toho, že je prostě konec. O ukončení léčby mnohdy rozhodují i samotní lékaři,“ dodala Šebelová v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Podle ní by se muselo jasně vymezit, kdo by mohl eutanazii podstoupit. „Mezi nevyléčitelné nemoci totiž patří i cukrovka nebo celiakie, což rozhodně nejsou diagnózy na eutanazii. Vždy by mělo jít o pacienta v terminálním stadiu nemoci, který už nemá vůbec žádnou naději na zlepšení. Typicky o pacienta s metastazující rakovinou,“ dodala Šebelová s tím, že seznam konkrétních diagnóz i další podmínky, které by musel pacient splnit, by musely sepsat lékařské odborné společnosti, které měly konečné slovo.
Zpočátku by podle svých slov povolila asistovanou sebevraždu jenom dospělým. „Teprve až bychom si to vyzkoušeli v praxi a nabrali nějaké zkušenosti, začala bych uvažovat o mladších pacientech. Obecně se dá říct, že v občanském zákoníku už teď máme zakotveno, že děti můžou o svém zdravotním stavu rozhodovat od 14 let. Můžou se třeba rozhodnout, jestli se nechají očkovat. Takže postupem času by se to dalo vztáhnout i na eutanazii. Opět je to ale třeba nejprve prodebatovat,“ dodala Šebelová s tím, že pojišťovny by eutanazii spíše proplácet neměly.
Šebelová na síti X následně své vyjádření mírnila. „Téma dobrovolného odchodu ze života chceme ve společenské i politické debatě otevřít a eutanazii uzákonit teprve po fundované debatě. Rozhodně neprosazujeme eutanazii pro děti a nic takového jsem ani neřekla,“ uvedla Šebelová.
Rozzuření lidovci
Její slova v rozhovoru vyvolala podle informací deníku Echo24 velmi ostrou reakci ve vedení KDU-ČSL, tedy partnera z vlády Petra Fialy. Ti jsou známí svým odmítavým postojem k eutanazii. Šéf lidovců Marek Výborný reagoval na X s tím, že její návrh není cesta. „Důležité je rozvíjet dostupnou paliativní a hospicovou péči. Nikoli zavádět asistovanou sebevraždu pro děti. Lidský život má svoji hodnotu a tu musíme chránit. KDU-ČSL nebude ve vládě s někým, kdo by měl něco podobného v programu,“ uvedl Výborný.
Zvláště alarmující podle lidovců je, že by stát měl uvažovat o tom, že otevře možnost asistované sebevraždy dětem, které teprve vstupují do období dospívání. V tomto věku nejsou schopny plně chápat důsledky tak fatálního rozhodnutí. „Zkušenosti ze zemí, kde eutanazii povolili, jsou velmi podobné. Co začíná debatou o úlevě pro terminálně nemocné pokračuje přes duševní onemocnění a končí u dětí. Proto je třeba takové návrhy odmítnout hned na začátku,“ doplňuje Václav Pláteník, místopředseda KDU-ČSL a náměstek ministra zdravotnictví.
Politici podle lidovců nemají podléhat trendům, které relativizují hodnotu života a zaměňují skutečnou pomoc za rezignaci na odpovědnost vůči nejzranitelnějším. Ochrana dětí, nemocných a lidí v těžké životní situaci musí být prioritou civilizované společnosti, nikoliv možnost jejich „odchodu“.
Proti eutanazii se už dříve pro Echo24 vyjádřila třeba šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Toto téma je zejména etické a jsou na něj i v rámci TOP 09 různé pohledy – převažují odpůrci zavádění eutanazie a nepovažujeme to tedy za prioritní téma. Já osobně jsem byla vždy proti eutanazii z řady důvodu, zejména kvůli zneužitelnosti. Naprosto klíčové je posilování kvality a dostupnosti hospicové a paliativní péče, k čemuž za naší vlády dochází,“ řekla Pekarová Adamová.