Univerzita Michigan ruší povinné prohlášení o diverzitě, bojí se omezování svobody projevu
UNIVERZITNÍ NORMY
Univerzita Michigan oznámila, že ruší požadavek na prohlášení o diverzitě pro zaměstnance ucházející se o akademické pozice, povýšení nebo udělení trvalé pracovní smlouvy. Rozhodnutí přichází na základě doporučení osmičlenné pracovní skupiny složené z odborníků na danou problematiku, kterou k tomuto účelu ustanovila kancléřka univerzity Laurie McCauleyová.
Podle McCauleyové jsou diverzita, rovnost a inkluze (DEI) klíčovými hodnotami univerzity, přičemž v této oblasti bylo dosaženo významného pokroku. Zároveň ale uvedla, že univerzita musí neustále hledat nové způsoby, jak přistupovat k těmto komplexním otázkám.
Prohlášení o diverzitě byla kritizována jako potenciální omezování svobody projevu a myšlenkové rozmanitosti na akademické půdě, uvádí server Fox News. Kromě této změny vedení univerzity také diskutuje o budoucnosti byrokracie spojené s DEI programy, které podle interní zprávy stály od roku 2016 více než 250 milionů dolarů. Z této částky šlo 56 % na platy a benefity pracovníků DEI na všech třech kampusech univerzity.
ANALÝZA: Fialova pětka. Přijde pád, nebo to současný šéf ODS znovu nějak poskládá?
Členka správní rady univerzity Sarah Hubbardová uvedla, že přístup k DEI na univerzitě nevede k očekávaným výsledkům, zejména v oblasti diverzity myšlení. Její kolega Mark Bernstein dodal, že by bylo vhodnější směřovat financování přímo ke studentům, například na stipendia a náborové programy pro studenty z nízkopříjmových rodin.
DEI na UM však čelí kritice i ze strany některých studentů, kteří tvrdí, že univerzitní snahy jsou spíše povrchní. Mluvčí černošské studentské unie Princess-J’Maria Mboup se vyjádřila, že nejvíce postižené komunity sice do práce v oblasti DEI investují, ale samotné programy na ně nemají dostatečný dopad.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Motoristé s Turkem chtějí nahoru. Kdo se stane novou hvězdou protestních stran
Podle průzkumu z roku 2022, který zveřejnila univerzita, se ukázalo, že programy DEI vedly k méně pozitivnímu vnímání univerzitního prostředí a nižšímu pocitu sounáležitosti mezi studenty i zaměstnanci oproti době před zavedením těchto programů. Správní rada univerzity nyní zvažuje přesun části rozpočtu DEI na přímou podporu studentů a zjednodušení administrativních struktur.
Univerzita se k rozhodnutí dosud oficiálně nevyjádřila.