Izraelské tanky poprvé vstoupily do Dajr Balah
VÁLKA V IZRAELI
Izraelské tanky dnes poprvé od začátku současného konfliktu pronikly do jižních a východních čtvrtí města Dajr Balah ve střední části Pásma Gazy, kde by se podle izraelských zdrojů agentury Reuters mohli nacházet někteří ze zbývajících živých rukojmích. Armáda zahájila pozemní ofenzivu směrem od hraničního přechodu Kisufim pod těžkým dělostřeleckým a leteckým krytím jen několik hodin poté, co vydala pokyn k rozsáhlé evakuaci této oblasti, píše také zpravodajský server BBC.
Zdravotníci agentuře Reuters sdělili, že nejméně tři Palestinci přišli o život a několik dalších utrpělo zranění při ostřelování z tanků, které zasáhlo osm domů a tři mešity. Izraelská armáda v neděli oznámila, že v oblasti hodlá bojovat proti ozbrojencům palestinského teroristického hnutí Hamás, proti němuž vede v Pásmu Gazy válku v odvetě za jeho útok na Izrael z října 2023.
Postup izraelských jednotek a bombardování přiměly desítky rodin, které na místě ještě zůstaly, aby prchly směrem na západ do pobřežní oblasti Dajr Balahu či do Chán Júnisu dál na jihu, píše Reuters. Právě proto, že Dajr Balah byl až dosud ve válce ušetřen pozemní operace, přesunuly se tam podle BBC desítky tisíc Palestinců z jiných, zcela zdevastovaných částí Pásma Gazy, kteří tam žijí ve stanech v těžkých podmínkách vedle místních obyvatel uprchlického tábora z roku 1948.
Izraelská armáda potvrdila, že do čtvrtí Dajr Balahu, pro které platí současný příkaz k evakuaci, od vypuknutí konfliktu dosud nevstoupila. Současně prohlásila, že pokračuje "v operacích s velkou razancí s cílem zničit nepřátelské kapacity a teroristickou infrastrukturu v oblasti".
PODCAST: Bádání o Slovanech první republika intenzivně podporovala, nacisté chtěli využít, komunisté zrušit
Důvodem, proč se armáda až dosud držela stranou, byla podle izraelských zdrojů agentury Reuters obava, že by tam Hamás mohl držet zbývající rukojmí. Izrael předpokládá, že z pěti desítek stále zadržovaných rukojmích jich v Pásmu Gazy zůstává naživu asi 20. Není jasné, co nyní mohlo armádu přimět ke změně přístupu, poznamenala BBC. Obavy o život svých blízkých už vyjádřily rodiny rukojmích, které od armády žádají vysvětlení, jak hodlá zajatce ochránit. Hamás totiž už dříve pohrozil, že rukojmí zabije, pokud se vojáci přiblíží do míst, kde jsou drženi.
Zahájení pozemních operací v Dajr Balahu znepokojilo část Izraelců. Někteří příbuzní rukojmích vyjadřovali na veřejných shromážděních v Tel Avivu obavy o osud svých blízkých. Na fasádě budovy, kde sídlí strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua, aktivisté vyvěsili transparent vyzývající k uzavření dohody o propuštění rukojmích a příměří. U sídel armády a ministerstva obrany v Tel Avivu se dnes uskutečnily demonstrace za propuštění rukojmích. Demonstranty, kteří blokovali provoz, podle médií napadli nejméně dva motoristé.
Válka v Pásmu Gazy začala 7. října 2023 útokem Hamásu na Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí a dalších 251 unesli jako rukojmí. Většinu z nich propustili při dvou příměřích výměnou za stovky palestinských vězňů. Kvůli izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy pak od předloňského října zemřelo přes 58.000 Palestinců, většinou civilistů. Tyto údaje uvádí ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané Hamásem, za spolehlivé je ale považuje i OSN.