Trumpova cla mohou výrazně zdražit zásilky z čínských obchodů Shein a Temu
AMERICKÁ CLA
Trumpova administrativa ruší od počátku května tzv. výjimku de minimis, která osvobozovala zásilky do hodnoty 800 dolarů od cla. Trump argumentoval mimo jiné tím, že toto opatření pomůže zabránit pašování drog. Zdanění těchto položek však může mít zničující dopad na zásilky z čínských internetových tržišť, která jsou v USA populární především mezi chudšími Američany.
Na začátku roku 2025 podnikly Spojené Státy významné kroky k odstranění výjimky z níž dlouho těžili čínští giganti Shein a Temu, populární internetová tržiště s levným zbožím a levnou módou. Tzv. výjimka de minimis osvobozovala zásilky s hodnotou do 800 dolarů z Číny do USA od cla.
Výjimka byla dočasně zrušena již na začátku února, od 2. května však bude zrušena nadobro a čínské firmy by měli platit za tyto zásilky clo ve výši 90 % místo očekávaných 30 %. Opatření se citelně dotknou právě čínských online tržišť Shein a Temu, která hojně využívala výjimku de minimis, aby udržela nízké ceny pro zákazníky, píše web SAN.
Více než polovina všech zásilek s výjimkami de minimis přichází do USA z Číny a více než 30 % všech denně odesílaných zásilek v tomto režimu pochází z Temu a Sheinu, uvedla agentura Reuters v únoru.
Podle údajů úřadu Celní a pohraniční ochrany USA využilo v roce 2024 tuto výjimku více než 1 miliarda balíčků, což je dvojnásobek než v roce 2022. Na podobné zásilky z Číny se nově bude vztahovat 90% daň z jejich hodnoty nebo taxa ve výši 75 dolarů za jednu položku, která by se měla v červnu zvýšit až na 150 dolarů.
Trumpova cla tak mohou mít negativní dopad na velké množství Američanů s nižšími příjmy, kteří na čínských tržištích hojně nakupují levné komodity, varoval americký think tank Cato Institute. Ten rovněž uvedl, že změna politiky může zapříčinit restrukturalizaci dodavatelských řetězců, omezení hospodářské soutěže a omezení výběru pro spotřebitele.