„Ať si jdou, kam chtějí“. Okamura chce zásadní revizi všech povolení k pobytu Ukrajinců v ČR
UKRAJINSKÁ MIGRACE
Předseda SPD Tomio Okamura by přistoupil k zásadní revizi povolení k pobytu Ukrajinců v ČR, pokud by se SPD dostalo do vlády. Řekl to v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Podle řady ekonomů se však česká ekonomika bez uprchlíků a přistěhovalců již neobejde, pracují totiž v mnoha sektorech, které jsou na nich závislé.
„Pokud budeme ve vládě, udělali bychom zásadní revizi všech povolení k pobytu Ukrajinců v ČR, aby tady zůstali pouze ti, kteří prokazatelně pracují na pracovním místě, kde nelze přijmout českého občana," řekl Okamura na CNN Prima News. „Všem ostatním bychom ukončili povolení k pobytu. Nechceme tady žádné Ukrajince, kteří dostávají sociální dávky,“ dodal.
Na otázku, jak by postupoval v případě ukrajinských dětí a žen, které mohou být např. na mateřské dovolené, odpověděl, že si myslí, že je čas, aby se vrátili zpátky. „Já si myslím, že je čas, aby se vrátili zpátky. Oni tam jezdí na dovolenou, takže bych jim ukončil povolení k pobytu, ať si jdou kam chtějí,“ řekl Okamura.
Podle řady ekonomů se však česká ekonomika bez uprchlíků a zahraničních pracovníků již neobjede, pracují zde v mnoha sektorech, které jsou na nich závislé. Často také dělají práci, kterou Češi dělat nechtějí.
Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) Česká Republika v loňském roce vynaložila na pomoc uprchlíkům 15,5 mld. korun. Uprchlíci z Ukrajiny však přinesly na daních České republice 23,5 mld. korun, což znamená kladný rozdíl zhruba 8 mld. korun. To převyšuje i částku, kterou ČR vynaložila na vojenskou pomoc Ukrajině v předchozím období, uvedl Kupka. Česko z toho podle něj těží i v tom, že má dobré vztahy se svými klíčovými spojenci na Západě.
Oba diskutující se vyjádřily také k nedělní návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Pražském hradě a k podepsání ukrajinsko-americké dohodě o surovinách. "Já bych byl rád, aby to přispělo k tomu, že se přiblížíme míru na Ukrajině. Míru, který nebude kapitulací pro Ukrajinu, ale míru, který bude znamenat dlouhodobě podmínky, které si Ukrajina zaslouží po agresi Ruska,“ řekl Martin Kupka na CNN Prima News.
Jeho oponent Tomio Okamura v diskusi uvedl, že od setkání žádný zásadní přelom nečeká. Podotkl, že bez USA na Ukrajině mír nastat nemůže. „Trumpův návrh na urovnání mi připadá hodně realistický. Vadí mi, že EU není v těch jednáních více iniciativní. Budoucí česká vláda by měla mít opravdu realistický pohled, neměli bychom tlačit Ukrajinu do NATO, protože to jsou podmínky, které ruská strana nepřijme. Mír nikdy není spravedlivý, vždycky je to nějaký kompromis,“ uvedl Okamura.
Ukrajina se již více než tři roky brání ruské vojenské agresi a součástí bojů jsou vzdušné útoky, které podnikají obě země. Rusko opakovaně bombarduje ukrajinské území a tvrdí, že útočí na vojenské cíle. Ukrajinské úřady pravidelně informují o zásazích civilních oblastí a zabitých civilistech.