„Nejlepší příspěvek míru“. Kreml si pochvaluje Trumpův stop pomoci Ukrajině
STOP POMOCI UKRAJINĚ
Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa přerušit americkou vojenskou pomoc Ukrajině v reakci na jeho páteční rozkol s Volodymyrem Zelenským v Bílém domě se podle očekávání setkalo s příznivým ohlasem v Moskvě. "Pozastavení americké pomoci Kyjevu by mohlo být nejlepším příspěvkem k míru," prohlásil podle serveru Kommersant mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že je "třeba ještě zjistit detaily".
Americká média s odvoláním na zdroje z americké administrativy v noci na dnešek napsala, že americký prezident Donald Trump nařídil přerušit americkou vojenskou pomoc Ukrajině, která se už tři roky brání rozsáhlé ruské vojenské agresi. Vedení Ukrajiny musí Trumpa přesvědčit, že chce jednat o míru, aby dodávky zbraní obnovil, napsala média.
"Ještě je potřeba vyjasnit detaily, ale pokud je to pravda, pak je to rozhodnutí, které by mohlo kyjevský režim skutečně dotlačit k mírovému procesu," řekl Peskov podle státní agentury TASS. "USA byly doposud hlavním dodavatelem do této války," uvedl podle agentury RIA Novosti Peskov s odkazem na konflikt, který rozpoutalo Rusko na příkaz prezidenta Vladimira Putina 24. února 2022 svým vpádem do sousední země.
Peskov dále prohlásil, že normalizace rusko-amerických vztahů by měla zahrnovat zrušení sankcí vůči Moskvě. "Pokud mluvíme o normalizaci bilaterálních vztahů, pak je třeba je zbavit této negativní zátěže, takzvaných sankcí," pronesl kremelský mluvčí, který dodal, že v této otázce zatím neslyšel žádná oficiální prohlášení z Washingtonu. Peskov podle agentury Reuters reagoval na zprávy, že americká administrativa připravuje plán, jak potenciálně uvolnit sankce vůči Rusku.
Trump se rozhodl veškerou vojenskou podporu aktuálně mířící na Ukrajinu zastavit po páteční roztržce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, po níž v Bílém domě sešlo s očekávaného podpisu smlouvy o využívání ukrajinských nerostných surovin Spojenými státy.
Poté, co se objevily zprávy o přerušení dodávek pomoci Ukrajině, americký ministr zahraničí Marco Rubio naznačil, že Trumpův krok souvisí s širším diplomatickým úsilím USA, píše list Financial Times (FT). "Chceme dostat Rusy k jednacímu stolu. Chceme prozkoumat, zda je možný mír," uvedl Rubio v prohlášení, aniž by zmrazení pomoci přímo zmínil.
Americký viceprezident J.D. Vance v dnešním interview pro televizi Fox News prohlásil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má otevřené dveře pro obnovu rozhovorů s Trumpem, pokud je ukrajinský lídr ochoten jednat o míru vážně. "Nelze přijít do Oválné pracovny nebo kamkoli jinam a odmítnout byť jen diskutovat o detailech mírové dohody," řekl Vance.
Zmrazení pomoci Ukrajině okamžitě ostře napadli američtí Demokraté. "Prezident Trump tím otevřel Putinovi dveře dokořán k eskalaci násilné agrese proti nevinným Ukrajincům. Důsledky budou nepochybně zničující," varovala Jeanne Shaheenová, vysoce postavená demokratka v zahraničním výboru Senátu.
Republikáni jsou v Kongresu, kde mají většinu v obou komorách, sice rozděleni v názoru na přerušení pomoci Ukrajině, kongresmanka a Trumpova blízká spojenkyně Marjorie Taylorová Greeneová byla však jednou z prvních, která věc podpořila. "Důrazně podporuji prezidenta Trumpa v zastavení dodávek amerických zbraní na Ukrajinu. Prezident Trump se snaží nastolit mír a ukončit každodenní zabíjení tisíců lidí ve válce. Od začátku jsem hlasovala proti financování této války a podporuji mír," napsala Greeneová na síti X.
Okamžité ohlasy přišly i zpoza oceánu. Británie v reakci na Trumpovo zmrazení pomoci dala ústy premiérova mluvčího najevo, že ve své vojenské pomoci Ukrajině vytrvá. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová navíc představila plán "na přezbrojení Evropy", který by měl umožnit mobilizovat celkem až 800 miliard eur (20 bilionů Kč) na evropskou obranu a navýšení vojenských kapacit a poskytnout okamžitou pomoc napadené Ukrajině.