Evropské sankce vůči Rusku míří na herní konzole, které tam nejsou. Hliník či plyn však EU pobírá dál
EVROPSKÉ SNAKCE VŮČI RUSKU
V novém šestnáctém balíčku evropských sankcí vůči Rusku se objevila kromě rozšíření řady sankcí jedna nečekaná položka - herní konzole Xbox, Playstation a Nintendo Switch. Vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Kaja Kallasová uvedla, že se jedná o evropskou reakci na využívání těchto technologií a jejich ovládačů k řízení dronů. Američtí technologičtí giganti však přestali konzole v Rusku prodávat krátce po zahájení invaze na Ukrajinu a Rusko nedávno oznámilo vývoj vlastní konzole.
Návrh oznámila šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová a měl by vejít v platnost 24. února, kdy si svět připomene třetí výročí ruské invaze na Ukrajinu.
"Opravdu se snažíme zmapovat veškeré technologie, které Rusku pomáhají vést tuto válku, a přidat je na sankční seznam," uvedla Kallasová. "Dokonce i herní konzole, protože se ukázalo, že s pomocí nich řídí drony," řekla.
Plánovaný zákaz by se týkal konzolí jako Microsoft Xbox, Sony PlayStation a Nintendo Switch, stejně jako joysticků a ovladačů. Omezení by se vztahovalo na prodej nových i použitých zařízení. A to i jejich přeprodej z evropských obchodů a bazarů. Jaký efekt však zařazení na sankční seznam bude mít není jasné. Jak společnost Microsoft, tak společnost Sony ukončily v Rusku prodej a podporu pro své konzole už v březnu 2022 v reakci na ruskou invazi, která byla zahájena několik měsíců předtím.
Rusko tak momentálně získává herní konzole z Číny. Podle informací Financial Times Čína v roce 2024 prodala do Ruska herní konzole a související vybavení v hodnotě přes 120 milionů dolarů, což je výrazný nárůst oproti méně než 30 milionům dolarů v roce 2022.
Na přelomu roku pak Rusko oznámilo vývoj vlastní herní konzole s procesorem Elbrus domácí výroby. Považuje to za krok v technologickém osamostatnění a větší nezávislosti. Objevují se i plány na cloudovou platformu Fog Play, do které by majitelé mohli zapůjčit své výkonné počítače a mohli by tak za poplatek umožnit majitelům méně výkonných sestav hrát současné hry.
Návrh komise se už setkal s kritikou z Ukrajiny. Server Defence Express totiž upozornil, že mnohem efektivnější by byl zákaz handheld konzolí jako je Steam Deck od Valve či Asus ROG Ally. Tyto konzole jsou menších rozměrů s tím, že padnou do ruky. Tyto konzole se pak díky tomu skutečně používají k ovládání zbraní na frontě války na Ukrajině.
Šestnáctý balíček sankcí byl v základních obrysech představen Kajou Kallasovou na začátku tohoto týdne. Pokud bude schválen, měl by začít platit symbolicky 24. února na třetí výročí ruské invaze na Ukrajinu.
Balíček podstatně rozšiřuje sankce na ruskou stínovou flotilu tankerů. V šestnáctém balíku sankcí je rovněž 50 nových osob a subjektů, podle informací ČTK je mezi nimi 17 bank, zejména regionálních. Všichni budou nyní v sedmadvacítce čelit zmrazení majetku a jednotlivé osoby také budou mít zákaz cestovat do zemí EU.
Nový balíček by měl také obsahovat postupné omezení dovozu hliníku z Ruska a to s pomocí systému kvót. Nově by se podle návrhu do EU mohlo importovat pouze 275 000 tun hliníku ročně a následující rok by import mohl být zcela zastaven. V prvních jedenácti měsících roku 2024 z Ruska do EU doputovalo 320 000 tun hliníku a jednalo se přibližně o 6 % importu této suroviny.
Naopak se nepodařilo do balíčku prosadit úplný zákaz dovozu ruského plynu a LNG, k čemuž v minulosti vyzvalo i Česko. Výrazné dodávky ruského LNG stále vyžaduje například Španělsko. Navíc nedávno server Financial Times uvedl, že Německo a Maďarsko tlačí na obnovení dodávek ruských energií a to převážně kvůli stoupajícím cenám pro průmysl.