Vláda povolí zastínění Slunce nad Británií pomocí aerosolů. Bude tak bojovat s klimatem
ZASTÍNĚNÍ SLUNCE
Slunce se stalo předmětem kontroverzních experimentů vědců, kteří uvažují o jeho umělém "zastínění", tedy snížení množství slunečního světla dopadajícího na Zemi, aby zpomalili globální oteplování. Povolení k experimentům by měla britská vláda vydat v rámci následujících týdnů. O zprávě informují The Telegraph a Daily Mail.
Britská vládní Agentura pro pokročilý výzkum a vynálezy (ARIA) oznámila, že vyčlení 50 milionů liber (1,48 miliardy Kč) na projekty v oblasti solárního geoinženýrství. V rámci těchto plánů se mají uskutečnit první malé a kontrolované venkovní experimenty, při kterých se budou testovat různé způsoby odrazu slunečního záření zpět do vesmíru.
Jednou z hlavních technologií má být vstřikování drobných částic aerosolů do horních vrstev atmosféry. Tyto částice by měly odrážet sluneční světlo podobně, jako to dělají sopečné erupce. Další metodu představuje rozprašování mořské soli, které by mělo zesvětlit nízko položené mraky a zvýšit jejich schopnost odrážet světlo.
To potvrzuje i Jim Haywood, profesor vědy o atmosféře na Univerzitě v Exeteru. "Pokud vstříknete malé částice do mraků, můžete je zesvětlit, a odrazit tak více slunečního světla zpět do vesmíru," řekl. Podobné efekty byly zaznamenány již v přírodě. Mraky nad rušnými lodními trasami jsou znatelně jasnější kvůli znečištění způsobenému spalováním síry. Podobný efekt byl zaznamenán i po sopečné erupci na Islandu v roce 2014, kdy uvolněný oxid siřičitý vedl k dočasnému ochlazení planety. Spolu s tímto přístupem vědci zkoumají i technologie na zachycování oxidu uhličitého z atmosféry.
Navzdory vysokému potenciálu tyto technologie vyvolávají řadu obav. Kritici varují, že zásahy do atmosféry mohou vyvolat nepředvídatelné až destruktivní změny počasí, včetně sucha nebo cyklónů. Obavy také panují z dopadů náhlého ukončení těchto projektů. Studie z Rutgers University ukazuje, že by se v důsledku přerušení projektů mohla planeta ohřát až desetkrát rychleji, což by ohrozilo přírodní prostředí a biodiverzitu.
Vědci nicméně argumentují, že s důsledným monitorováním, modelováním a veřejnou diskusí by mohla být tato technologie užitečným doplňkem k snižování emisí skleníkových plynů. ARIA plánuje v příštích týdnech zveřejnit konkrétní projekty a vedle venkovních testů bude financovat i modelovací studie, laboratorní pokusy a zjišťovat veřejné mínění.