Blíží se geomagnetická bouře. Vědci varují před masivním blackoutem
SLUNEČNÍ ERUPCE
V následujících dnech může Zemi zasáhnout silná sluneční erupce, která by mohla vážně narušit chod moderní civilizace. Už 14. května Slunce vypustilo mohutný výron energie označený jako třída X2,7 – nejvyšší kategorie slunečních erupcí. Vědci i americké úřady varují, že další výrony mohou následovat.
Sluneční bouře vznikají, když Slunce vyvrhne do vesmíru nabité částice plazmatu. Tyto výrony mohou narušit zemské magnetické pole, způsobit výpadky rádiového spojení, ovlivnit rozvodné sítě a ohrozit satelitní technologie. Podle deníku Daily Mail už došlo k výpadkům signálu v Evropě, Asii a na Blízkém východě a k poruchám v elektrických sítích na východním pobřeží Spojených států.
Již v květnu 2024 americké úřady simulovaly krizi způsobenou geomagnetickou bouří v rámci cvičení s názvem Solar Storm Emergency Drill, informoval deník Bild. Během něj byly testovány čtyři scénáře – nejvíce znepokojení vzbudil ten s označením „superbouře“. Ve fiktivním scénáři došlo ke kolapsu elektrických sítí na východním pobřeží USA, výpadkům potrubní dopravy i železnice a k obávané „internetové apokalypse“.
Výsledek simulace přinesl jednoznačný závěr: největší slabinou současných technologií je pozdní detekce koronálních výronů hmoty (CME). Ty lze totiž spolehlivě odhalit teprve zhruba 30 minut před dopadem na Zemi. To činí jakoukoliv účinnou přípravu téměř nemožnou. Vědci proto apelují na vlády, aby vypracovaly národní strategie obrany proti hrozbám z vesmíru. Požadují více satelitů pro sledování sluneční aktivity, lepší přístup k datům v reálném čase a těsnější mezinárodní koordinaci.
„Probíhající přípravy na událost vesmírného počasí jsou naprosto zásadní, protože extrémní jev má potenciál vážně narušit kritickou infrastrukturu naší země a ohrozit naši národní bezpečnost,“ uvádí se ve zprávě amerických úřadů. „Stejně jako se připravujeme na zemětřesení, hurikány a kybernetické útoky, musí naše země podniknout kroky ještě před tím, než dojde k většímu události vesmírného počasí.“
Navzdory reálným nebezpečím má zvýšená sluneční aktivita i svou fascinující stránku. V některých amerických státech, například na Aljašce, v Montaně nebo v New Yorku, zazářila obloha pestrými barvami – vlny nabitých částic vytvořily neobvykle silné a krásné polární záře.