Agentura OSN vydala nová čísla mrtvých v Gaze. Počty mrtvých žen a dětí snížila o polovinu
ÚMRTÍ V GAZE
Úřady v Gaze dlouhodobě uvádí, že v konfliktu v Gaze padlo už přes 34 000 Palestinců s tím, že dvě třetiny zemřelých jsou ženy a děti. Z čísel poskytovaných ministerstvem zdravotnictví, které ovládá teroristická organizace Hamás, vychází řada mezinárodních organizací. Izraelské úřady podávají nižší čísla mrtvých. Nyní jedna z mezinárodních organizací Kancelář OSN pro koordinaci humanitární pomoci (OCHA) svá čísla výrazně revidovala. Z nových čísel vychází, že v Gaze zemřelo 24 000 Palestinců z toho bylo žen a dětí přibližně polovina. Informují například Times of Israel.
Ještě minulý měsíc OCHA uváděla, že v Gaze zemřelo od počátku října, kdy teroristé z Hamásu napadli Izrael, 9 500 žen a 14 500 dětí. Nyní své statistiky upravila a rozdělila je na dvě kategorie a to "uváděných" (reported) a - "identifikovaných" (identified). Zatímco v první kategorii dál vychází z dat poskytovaných úřady v Gaze, v identifikovaných počítá pouze ta úmrtí, kde se čísla podařila ověřit.
V této nové kategorii uvádí 24 000 mrtvých a z toho téměř 5 000 žen a téměř 7 800 dětí. Mezi děti přitom počítá osoby mladší 18 let, přičemž v jednotkách Hamásu bojují i šestnácti a sedmnáctiletí. U "uváděných" úmrtích je stále číslo přesahujících 34 000 mrtvých.
OCHA tak reaguje na změny, které v zaznamenávání udělalo samo gazanské ministerstvo zdravotnictví už v prosinci minulého roku. Od dubna dělí tento úřad mrtvé s "úplnými daty" a s "neúplnými daty". Neúplná data jsou mrtví, u kterých z různých důvodů chybí některé důležité informace, jako například datum narození, datum úmrtí, jméno či pohlaví.
Na to, jak nedůvěryhodné statistiky ministerstva zdravotnictví z Gazy jsou, upozornila nedávná studie, která porovnala statistiky ministerstva o úmrtích veřejně dostupnými statistikami úmrtí v nemocnicích v Gaze. Vycházeli z původních informací, že mezi obětmi je skoro 70 % žen a dětí. Výzkumníci zjistili, že 60 % nemocničně registrovaných úmrtí tvořily ženy a děti. To však znamenalo, že aby bylo dosaženo tehdejšího tvrzení ministerstva zdravotnictví, že 70 % všech úmrtí tvoří ženy a děti, muselo být 92 % neregistrovaných úmrtí rovněž tvořeno ženami a dětmi. To by bylo podle autorů "statisticky absurdní".
This is an important point, so I'd like to address it in detail. What does it mean that the UN switched from reporting >14,500 children and >9,500 women killed in Gaza, to reporting only 7,797 "identified" children and 4,959 "identified" women?
— David Adesnik (@adesnik) May 13, 2024
Yes, this is going to be a 🧵 1/ https://t.co/kAVLoUfC6E
Podle jednoho z autorů studie Gregoryho Rose si tak aktualizací dat snaží úřady v Gaze "zachránit tvář". V tom úřady v Gaze podpořila i Světová zdravotnická organizace. "Skutečnost, že máme nyní 25 000 identifikovaných obětí je posun," řekl mluvčí WHO Christian Lindmeier. Dodal, že na údajích ministerstva zdravotnictví v Gaze "není nic špatně".
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu uvedl, že Izrael odhaduje počet palestinských obětí na přibližně 30 000 z toho 14 000 bojovníků Hamásu a 16 000 civilních obětí. Čísla ani jedné ze stran nelze ve válečných podmínkách nezávisle ověřit.