Budeme, kým jsme? Sexuoložka Fifková o změnách pohlaví v 90. letech a dnes
NOVÁ KNIHA MATĚJČKOVÉ
Autorka Týdeníku Echo Tereza Matějčková vydává spolu s přední českou psychiatričkou a sexuoložkou Hanou Fifkovou knihu Budeme, kým jsme? Autorky spojily síly, aby nabídly co nejucelenější pohled na přepjaté debaty ohledně trans tematiky i toho, proč se dnes zdá být nejasné, co je to muž, co žena.
Stěžejní část knihy tvoří devět rozhovorů s Hanou Fifkovou. Kniha je uvedena esejí týkající se otázky, proč je sexualita v současnosti natolik podstatné téma i pro filozofy a humanitní vědce. Kniha je rovněž opatřena rozsáhlým výkladovým slovníkem jmen a pojmů.
Autorky v rozhovorech nezůstávají stát u teoretických otázek. Hana Fifková se od devadesátých let zabývá změnami pohlaví a na této cestě doprovázela tisíce lidí. V knize popisuje, jak jsou právě i změny pohlaví reflexem doby.
Během komunismu byly lidem s touhou po změně pohlaví kladeny do cesty co největší obtíže, aby tím dokázali, že o změnu skutečně stojí. Klienti se tak třeba museli stěhovat do jiné části republiky nebo se vzdávat svých dětí. Od devadesátých let se situace liberalizovala i ustálila. Novému fenoménu čelí západní svět od roku 2015, kdy až dramaticky roste počet zvláště mladých dívek, které nechtějí dospět v ženy.
Ač je tematika změn pohlaví osou knihy, autorky se věnují i jiným otázkám sexuologie. Od devadesátých let působila Hana Fifková na uzavřeném oddělení psychiatrické nemocnici v Bohnicích, kde se starala o muže se závažnými sexuálními potížemi. Často šlo o sexuální agresory. Hana Fifková se v tomto kontextu zabývá nejen možnostmi léčby, ale také otázkou, proč závažnými sexuálními poruchami trpí především muži.
Stěžejní jsou i úvahy o současné společnosti, v níž podle české sexuoložky existuje nadměrný sklon odsuzovat či stigmatizovat muže, mnohdy na základě nevhodného, patologického či kriminálního chování některých jednotlivců. I to je podle Hany Fifkové jedním z důvodů, proč v současnosti sledujeme odcizení mezi muži a ženami, nechuť vstupovat do vztahů, ale i přelomový pokles zájmu o sexualitu.
Kniha vychází v nakladatelství Kalich a bude dne 28. dubna 2025 uvedena v Knihovně Václava Havla.