„Koalice se na něčem prostě neshodne.“ Volební rok bude v tomhle nejhorší
SNĚMOVNÍ VOLBY 2025
V roce 2021 byla před volbami situace ve sněmovně anarchická, v roce 2017 končila Sobotkova vláda také v útlumu. A premiér Petr Fiala (ODS) nyní přiznává, že se koalice na řadě věcí neshoduje. Oslovení politologové se shodují, že poslední rok bývá z pohledu vládních koalic nejhorší, respektive nejméně efektivní. Očekávat se dají především spory mezi koalicí Spolu a hnutím STAN, ale i uvnitř Spolu.
V posledních týdnech se čím dál více ukazuje, že koalice má častěji problém najít shodu na důležitých tématech. U některých agend to není věc volebního roku, ale dlouhodobá, nicméně právě v souvislosti s volbami se dá očekávat výrazné snížení efektivity vládního fungování. Premiér Petr Fiala naposledy na CNN Prima News komentoval například neshodu koalice ohledně výpovědí bez udání důvodu v rámci tzv. flexinovely pracovního práva. Problém také bude vláda mít ve sněmovně ohledně úpravy kontroly solárních elektráren, kterou vrátil Senát. „Najdete pár příkladů, kde se prostě koalice neshodne. To je život, tak to prostě je,“ řekl k tomu premiér.
Politolog Roman Chytilek z Institutu SYRI a Masarykovy univerzity v Brně pro Echo24 řekl, že nejen pro tuto, ale prakticky pro všechny koaliční vlády platí biblické, že „poslední dny bývají horší, nežli byly ty první“. „Hlavním důvodem u koalic je právě to, že jejich konec je už v dohledu a mizí pobídky k dlouhodobějším plánům, kooperacím či kompromisům, naopak hodnota ‚vrabců v hrsti‘ a ‚drobných demonstrací síly‘ dramaticky roste,“ řekl Chytilek.
ECHO PORADA: Češi jako největší moralizátoři Evropy, nebo jen šašci? Konec migračního snu a adorace diverzity
Podobně hovoří také politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy pro Echo24 řekl, že poslední rok před sněmovními volbami bývá specifický zejména tím, že se vláda už nepokouší prosazovat žádná nepopulární opatření. „Dílem proto, že by pravděpodobně neměla šanci projít díky délce legislativního procesu – to je třeba z důvodu funkčnosti současné sněmovny velké téma. Dílem pak jednoduše proto, že se o takových tématech nedá komunikovat dobře v rámci předvolební kampaně,“ řekl pro Echo24 Michal.
Chytilek dodal, že když letošek srovnáme s rokem 2021, tak tehdy byla opozice (tvořená většinově současnou vládou) velmi aktivní, dařilo se jí občas i schvalovat své návrhy například za podpory některých sociálních demokratů a celkově byla situace ve sněmovně už velmi anarchická. „Podobně v roce 2017 končila Sobotkova vláda v těžkém útlumu poté, co se Sobotka složitě zbavoval Andreje Babiše jako svého ministra financí,“ připomněl Chytilek, který podle svých slov letos nic podobného nečeká.
„Především ANO je vládním stranám opravdu velmi programově vzdáleno a asi bude chtít s případnou legislativou počkat až po volbách, po kterých hodlá vládnout. U vládních stran i proto ten případný nesoulad bude víc ‚manifestační‘ – budou ukazovat voličům, co je pro kterou z nich důležité. Čekám to jak mezi Spolu a STAN, tak i v rámci Spolu, které asi v mnohem větší míře připustí kroužkování,“ uvedl Chytilek s tím, že pak samozřejmě programy stran a viditelnost politiků, kteří je reprezentují, nabývají na významu.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Ve vládě budeme používat praxi Fialova kabinetu, jako první vrátíme EET, říká Schillerová
„Celkově to ale vše bude spíš méně dramatické, než v minulých volebních obdobích. Pokud se něco vládě během volebního cyklu dařilo, bylo to relativně kultivované řešení vnitřních rozporů,“ dodal.
Aleš Michal připomněl, že v českém prostředí nemáme velké zkušenosti s příliš stabilními koalicemi, poslední roky v tom byly vlastně docela výjimečné. „V roce 2009 se debatovalo o předčasných volbách kvůli absenci většiny, předtím v předvolebním roce 2006 se zase Paroubkova koalice fakticky rozpadla. Charakter posledního roku je tedy taky závislý na síle většiny ve sněmovně, v čemž má současná vládní koalice rozhodně výhodu proti svým předchůdcům,“ řekl politolog.
„V lednu jsme se dostali do zvláštní pozice, která trochu vymezila hřiště, ve kterém se bude odehrávat horká fáze kampaně. Je zjevné, že z vládních pozic bude hlavní sledovat případné spory mezi koalicí Spolu a hnutím STAN, zatím však nejsou příliš velké náznaky nějakého většího konfliktu. Je těžké predikovat přesně, co se stane, ale zatím tmelící „všichni proti Babišovi“ funguje, a pomáhá tak vládní koalici se víc semknout, než tomu bylo dřív,“ míní Michal.