Německo protestuje proti popravě svého občana v Íránu, Scholz mluví o skandálu
POPRAVA ÍRANSKÉHO DISIDENTA
Německo povolalo svého velvyslance v Íránu zpět do vlasti na konzultace. Reagovalo tak na pondělní oznámení o popravě odpůrce íránské vlády Jamshida Sharmahda, který měl kromě íránského také německé občanství. Německé ministerstvo zahraničí si na protest také předvolalo zástupce íránského velvyslanectví v Berlíně. Vykonání trestu smrti odsoudili přední němečtí politici, kancléř Olaf Scholz ho označil za skandál. Dcera popraveného požaduje „tvrdý trest“ pro Teherán.
„Poprava Jamshida Sharmahda íránským režimem je skandál, který co nejostřeji odsuzuji,“ uvedl v noci na dnešek na síti X Scholz. Podle něj nedostal muž ani příležitost se hájit proti obviněním, které proti němu Teherán vznesl.
Die Bundesregierung hat sich immer wieder intensiv für Herrn Sharmahd eingesetzt.
— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) October 28, 2024
Mein tiefes Mitgefühl gilt seiner Familie. (2/2)
Sharmahd čelil obvinění z vedení monarchistické organizace Tondar, která je podle íránského režimu zodpovědná za atentát z roku 2008. Zemřelo při něm nejméně 14 lidí. Skupina podle Teheránu plánovala další útoky v Íránu. Zatčení Sharmahda „během složité operace“ ohlásily íránské úřady v roce 2020. Íránské tajné služby muže zřejmě unesly v Dubaji. K trestu smrti byl odsouzen na jaře loňského roku. Jeho příbuzní a známí i organizace hájící lidská práva odmítali obvinění, která proti němu Írán vznesl.
Organizace Tondar, neboli Královské shromáždění Íránu, sídlí v Los Angeles a usiluje o obnovení monarchie, kterou svrhla v Íránu v roce 1979 revoluce. Organizace provozuje opoziční exilové rozhlasové a televizní stanice.
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková už v pondělí označila popravu za vraždu, která znovu ukazuje, jak nelidský režim vládne v Teheránu. Připomněla, že už dříve Berlín varoval před „vážnými důsledky“ v případě vykonání trestu smrti. Německé ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že si předvolalo vedoucího íránského zastupitelského úřadu v Berlíně, aby mu předložilo „ostrý protest“. V záloze si přitom ponechalo „další opatření“. Na konzultace do vlasti povolalo německého velvyslance v Teheránu Markuse Potzela.
K vypovězení šéfa íránského zastoupení v Německu vyzval dnes v reakci na Sharmahdovu popravu předseda nejsilnější opoziční formace CDU/CSU Friedrich Merz. Na síti X také žádal, aby se německá vláda zasadila o zpřísnění unijních protiíránských sankcí, do kterých by měly být zahrnuti lidé z íránské prokuratury, justice a bezpečnostních složek.
Sharmahdova dcera Gazelle, která žije ve Spojených státech, vyzvala Německo, aby pomohlo v případě, že se smrt jejího otce potvrdí, s převezením jeho těla. „Nechceme žádná vyjádření ani kondolence, které nebudou zahrnovat okamžitý návrat mého otce (mrtvého či živého) a vážné potrestání vrahů islámského režimu,“ uvedla na X. Gazelle Sharmahdová vyčítá německé i americké vládě dlouhodobě nečinnost v případě jejího otce, který měl v USA povolení k pobytu.
Popravu íránsko-německého občana odsoudil dnes také šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell. „EU zvažuje opatření, která by přijala jako odpověď,“ napsal.
Sharmahdova poprava by mohla dál zhoršit již tak napjaté vztahy mezi Německem a Íránem. Už po loňském oznámení verdiktu Berlín vypověděl dva íránské diplomaty, Teherán následně vyhostil dva pracovníky německé ambasády. Soudce Abolkásem Salvátí, který Sharmahda k smrti loni odsoudil, je na sankčním seznamu EU i USA. Podle DPA je známý jako „soudce smrt“.