Noc na neděli byla rekordně teplá. Pokračující déšť zvedne hladiny řek, varují meteorologové
TEPLOTNÍ REKORDY
Naprostá většina měřicích stanic v zemi dnes zaznamenala rekordně teplou noc z 10. na 11. února, uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na některých místech meteorologové naměřili nejteplejší únorovou noc v historii měření. Pod nulu neklesla teplota ani v nejchladnějších mrazových lokalitách.
Teploty se dnes ráno pohybovaly nejčastěji mezi šesti a 11 stupni Celsia, uvedli meteorologové. Chladněji bylo jen ojediněle.
„Naprostá většina stanic zaznamenala rekordně teplou noc na 11. únor a některé i nejteplejší únorovou noc,“ píše ČHMÚ. Jako příklad uvádí stanici v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku, která měří 110 let a dnes v noci na ní zaznamenali teplotu 9,9 stupně Celsia, čímž byl o 0,8 stupně pokořen dosavadní rekord z roku 2001.
Na únor neobvykle vysoké teploty byly v České republice i v několika předchozích dnech. V pátek rekordy padly na čtvrtině ze 165 stanic, které fungují alespoň 30 let. V sobotu byla dosavadní maxima pro 10. únor překonána zhruba na třetině stanic, přičemž na třech místech se teplota dostala nad 15 stupňů Celsia.
Dnešní den už tak vysoké teploty zřejmě nepřinese. Odpolední maxima budou podle předpovědi mezi sedmi až 11 stupni Celsia, na východě Česka může být až 13 stupňů. Na většině území očekávají meteorologové déšť nebo přeháňky, odpoledne a večer na Šumavě ve výšce nad 1000 metrů budou srážky smíšené nebo sněhové.
V důsledku dalších srážek budou dnes znovu stoupat hladiny některých toků. Dosažení prostředního ze tří povodňových stupňů lze podle hydrologů očekávat v povodí horního Labe a Cidliny, horní Moravy až po Moravskou Sázavu.
Meteorologové varují před povodní v Jeseníkách
Řeka Morava může v oblasti Jeseníků vystoupat na třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň, upozorňuje ČHMÚ. Výstraha s nejvyšším stupněm nebezpečí platí od dnešního dopoledne do odvolání. Déšť a tání sněhu podle meteorologů zvýší hladiny i některých dalších řek.
Výstraha před vzestupem hladin na třetí stupeň platí pro území kolem Šumperka, Mohelnice a Zábřehu. „Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku,“ varuje ČHMÚ.
Kvůli vydatnému dešti a odtávání sněhu budou stoupat toky i v povodí horního Labe, Jizery a Cidliny, kde mohou dosáhnout i druhého stupně povodňové aktivity (SPA). „V povodí Jizery očekáváme pouze dosažení prvního SPA,“ uvádí ČHMÚ.
První, tedy nejnižší povodňový stupeň, platil dnes hodinu před polednem na 26 místech, zejména na východě Čech, na dolním Labi a v Jeseníkách. Hladina středního a dolního Labe je podle hydrologů na mírném vzestupu a stoupat bude v důsledku dotoku i v pondělí. Překročení druhého stupně ale meteorologové neočekávají.