Na excesy na chodbě soudu je policie krátká. Nevšímat si jich, radí Blažek
SOUDNÍ EXCESY
Podobný scénář jako před týdnem. Křik, blokování přístupu do soudní síně a hlasité skandování „Hanba, hanba“. Na chodbě obvodního soudu v Praze ve středu protestovaly za dohledu těžkooděnců desítky podporovatelů Patrika Tušla, obžalovaného z nebezpečného pronásledování kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka v době covidových restrikcí. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) policie situaci zvládla. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) poradil novinářům, aby přestali šířit záběry z podobných „exhibicí“, aktivisty by to podle šéfa české justice odradilo. „Je to něco, co tady nikdy nebylo,“ řekl k fenoménu posledních dnů pro deník Echo24 prezident Unie státních zástupců Tomáš Foldyna.
Policie podle ministra vnitra Víta Rakušana situaci v justičním areálu Na Míčánkách zvládla dobře. „Samozřejmě tam bylo pokřikování, hluk, ale je to něco jiného než vlamování se do soudní síně,“ odkázal ministr vnitra k události z minulého týdne, kdy museli přímo v soudní síni zasahovat těžkooděnci.
Policie podle Rakušana odvedla kvalitní práci, žádné pochybení policistů nicméně neshledal ani při zákroku u městského soudu z minulého týdne. Ještě během soudního líčení na twitteru napsal, že policie je na místě a připravena nepřipustit žádné excesy.
Tušl čelí obžalobě z nebezpečného pronásledování kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka v době koronavirové epidemie. Spolu s Čermákem a Masárem je stíhán také kvůli výtržnictví za to, že před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra předloni pouštěli sirénu. Jejich stoupenci dnes na chodbě před jednací síni hlasitě vykřikovali a skandovali, zpívali, pouštěli hudbu, lehali si na protest na zem nebo požadovali větší místnost. Hlasitě a někdy vulgárně kritizovali média, soud i český stát. Kvůli podezření z neuposlechnutí výzvy úřední osoby zajistila policie jednoho člověka.
Policie dohlížela na dění v soudní síni i na přilehlé chodbě v justičním areálu Na Míčánkách po dohodě s Justiční stráží a vedením soudu. Reagovala tím i na incident z minulého týdne u pražského městského soudu ve Spálené ulici. Příznivci bývalé reportérky Jany Peterkové tam narušili soudní jednání, v němž byla později – už s vyloučením veřejnosti – pravomocně odsouzena za šíření poplašné zprávy. Dav jejích sympatizantů tehdy vyvrátil dveře a domáhal se vstupu do jednací síně. Peterková se zúčastnila i středeční akce a podle dostupných zdrojů v budově soudu zkolabovala a musela ji odvézt záchranka.
Blažek radí novinářům, schytal kritiku
Průběh soudu, který byl nakonec odročen na červenec (v plánu je výslech znalkyně a provedení dalších důkazů), komentoval i šéf české justice Pavel Blažek. Ministr spravedlnosti na twitteru napsal, že na „trapné teatrálie u soudů byly příslušné složky připraveny tak, aby soudní řízení mohla řádně proběhnout“. Dodal, že mu sice nepřísluší k něčemu vyzývat novináře, ale je přesvědčen o tom, že kdyby média přestala šířit záběry z podobných „exhibicí“, přijde příště polovina těchto aktivistů a v budoucnu možná ještě méně. „Toto není apel k omezování novinářské svobody, ale k uvědomění si spoluodpovědnosti nás všech za ochranu republiky před jejími nepřáteli,“ uvedl Blažek, který se stal kvůli výroku vůči novinářům okamžitě terčem kritiky.
Na dnešní trapné teatrálie u soudů byly příslušné složky připraveny tak, aby soudní řízení mohla dnes řádně proběhnout… Nepřísluší mi vyzývat redakce médií k ničemu, tak jen námět k zamyšlení - jsem přesvědčený, že kdyby média přestala šířit záběry z jejich exhibicí, což je to,…
— Pavel Blažek (@blazek_p) June 7, 2023
Mluvčí obvodního soudu Petr Novák po jednání upozornil, že soud má možnost uložit pořádkovou pokutu účastníkům v případě, kdy opakovaně ruší jednání uvnitř soudní síně. To se ale prý nevztahuje na jiné prostory budovy soudu. „Pochybuji o tom, že by bylo možné uložit takovouto pokutu za to, co se děje na chodbě soudu, protože to už je veřejné prostranství,“ řekl.
„Je to něco, co tady nikdy nebylo“
Prezident Unie státních zástupců Tomáš Foldyna redakci deníku Echo24 řekl, že chování aktivistů vůči soudu, který má zajišťovat spravedlnost, je naprosto nepřijatelné. „Útočit na nezávislost soudů, to je útok na samou podstatu právního a demokratického státu.“ Nedomnívá se však, že by bylo potřeba měnit kvůli několika incidentům legislativu.
„Myslím si, že jak justiční stráž, tak policie je profesionální a dostatečně schopná na to, aby se s tím dokázala vypořádat. Jde spíš o to, že skutečně nikdo nečekal, že to ti lidé doženou tak daleko. Že budou útočit na nezávislost soudů, s tím nikdo dopředu nemohl počítat. Je to něco, co tady nikdy nebylo. Nemyslím si, že by bylo rovnou potřeba měnit platnou legislativu. Myslím si, že máme prostředky, jak se s tímto fenoménem posledních dnů a týdnů vypořádat a jde jenom o to, abychom ty prostředky, které máme, účinně využívali a uplatňovali,“ komentuje Foldyna.
Podobné hlasité protesty jsou podle Foldyny silně stresující především pro účastníky líčení. „Zejména pro účastníky líčení je to silně stresující situace. Soudci, státní zástupci a advokáti jsou profesionálové, kteří jsou u soudu v podstatě denně, ale ti účastníci jdou k soudu třeba jednou za život a mají z toho dost velký stres i bez takovýchto, dovolím si říct, darebáků,“ dodává Foldyna.