Bankovní nákaza eskaluje
ÚHEL POHLEDU
ÚHEL POHLEDU: Bankovní krize nekončí, bankovní krize nabírá na obrátkách, ačkoliv z povrchních mediálních zpráv v Evropě by se mohlo zdát, že nejhorší máme za sebou. Ten dojem vzbuzuje fakt, že gigantická švýcarská skupina Credit Swiss oznámila, že poté, co od ní dal ruce pryč hlavní vlastník, Saudi National Bank, bance přislíbila kapitálovou podporu sama švýcarská centrální banka. (Mimochodem, jakmile komerční banka dostává cílenou pomoc od centrální banky, svědčí to samo o sobě o vážnosti situace.)
Tak tedy Credit Swiss si v tento okamžik 50 miliardami CHF od švýcarské centrální banky koupila trochu času. Zda tento čas bude stačit na to, aby se uklidnila panika a aby Credit Swiss přežila ve stávající podobě, se rozhodne možná ani ne tak v Evropě, jako spíš v Americe.
V USA totiž začíná mít problémy další banka – čtvrtá na území USA a pátá celkem, když počítáme i evropskou Credit Swiss. First Republic Bank, banka střední velikosti v USA, je další na řadě. Bance byl snížen rating kvůli obavám, že by ji mohly položit stejné důvody, které položily před pár dny Silicon Valley Bank. Po snížení ratingu ve čtvrtek ráno amerického času se akcie banky zřítily o 30 procent. Přesně stejný propad cen akcií předznamenal i problémy Silicon Valley Bank anebo Credit Swiss. Zatím banka ještě nepadla. Čelí ovšem runu na banku a to je samo o sobě vždy značně rizikovým faktorem.
Pokud padne další banka v USA, bude bankovní nákaza již nezadržitelná. A v takovou chvíli nejspíš nic nezachrání ani Credit Swiss v tom smyslu, že banka bude muset změnit svou podobu. Nenechme se mýlit – Credit Swiss je druhou největší švýcarskou bankou, tedy takzvanou švýcarskou páteřní bankou. Ale to není vše! Credit Swiss je i z pohledu celého světa páteřní bankou vzhledem ke své velikosti! A to nás posouvá do docela jiné ligy. Současně to znamená, že banka nepadne v tom smyslu, že by došlo ke ztrátě vkladů. Co se ale může stát, je, že může „padnout“ ve smyslu, že by byla převzata nějakým konkurentem. Jistě vzpomínáte na případ IPB, která byla v okamžiku potíží velmi rychle spolknuta ČSOB. Tak zde by mohlo dojít k analogii.
Pozor, nedělejme si absolutně žádné iluze, že v Evropě je aktuálně mezi politiky kdokoliv kompetentní, kdo chápe, která bije, natož aby byl schopen adekvátně reagovat. Politici spí a nechápou dosah, horší ale je, že centrální bankéři také. Důkaz: ECB ve čtvrtek rozhodovala o nastavení svých úrokových sazeb. A udělala pro evropské banky tu nejhorší možnou věc: zvýšila v rámci „boje proti inflaci“ své úrokové sazby o 50 bazických bodů. Přitom právě předešlé prudké snížení a následné zvýšení úrokových sazeb je tím hlavním, co banky zabíjí, protože (zjednodušeně řečeno) jejich dlužníci s rostoucími úrokovými sazbami ztrácí schopnost splácet. A navíc banky, které se angažují v investičních obchodech, zaznamenávají ze stejného důvodu ztráty z obchodů s cennými papíry.
ECB tak naprosto nekompetentně zarazila do rakve bank další hřebík. Nejspíš jí vůbec nedochází, co se děje. Přitom já se domnívám, že stávající situace má potenciál být „větší událostí“ než finanční krize v roce 2008, a to minimálně pro Evropu. Zatím mluvím o potenciálu, nikoliv o tom, že k tomu skutečně dojde. Vše totiž stoprocentně záleží na vývoji paniky.
A panika skutečně vzlíná, jak mohu potvrdit i já. Je to už dlouho, co jsme museli u našich počítačů držet noční směnu, abychom zvládali nápor klientů a odpovídání na jejich dotazy, případně realizovali jejich přání přemístit úspory do drahých kovů. Pokud subjektivně můžeme posuzovat, analogický nápor jsme zažili zatím jen 3× : v roce 2001 při pádu Dvojčat, v roce 2008 při vypuknutí finanční krize, v roce 2020 při prvním lockdownu a pak nyní. Vlna obezřetnosti přitom zasahuje nejen drobné vkladatele a firmy, ale – a to je podstatné – i přímo další velké banky. Tři další velké bankovní skupiny v rámci Evropy již podnikly kroky, jak se finančně od Credit Swiss odpojit. Jinými slovy, přímo v bankovnictví banky začínají „shánět likviditu domů“. Jenomže to může problémy některých bank eskalovat, protože jim odtéká kapitál.