Ukrajina sestřelila další ruský radarový letoun A-50, potvrdil velitel letectva
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Ukrajinské ozbrojené síly sestřelily ruský letoun včasné výstrahy typu Berijev A-50, který slouží zejména k detekci a sledování nepřátelských vzdušných cílů. Podle deníku Ukrajinska pravda to potvrdil velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.
Videa zobrazující údajný pád letadla se po sociálních sítích začala šířit v pátek večer. Na některých záběrech lze vidět samotné sestřelení letounu, na jiných zase následky jeho dopadu. Stroj se měl zřítit na území ruského Krasnodarského kraje.
Footage reportedly showing a SAM slamming into a Russian A-50 AEW&C aircraft over the Sea of Azov this evening. pic.twitter.com/sT0FJD3CF9
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) February 23, 2024
Ruské ministerstvo obrany se dosud nevyjádřilo. O ztrátě stroje však informují ruští prováleční blogeři, podle kterých je sestřelení letounu „s velkou mírou pravděpodobnosti“ dílem vlastní, tedy ruské protivzdušné obrany, napsal server Meduza.
Zřícení stroje potvrzují četné ruské zdroje na sociálních sítích. Státní agentura RIA Novosti s odvoláním na záchranáře informovala o pádu „nezjištěného létajícího stroje“ v Krasnodarském kraji. Podle krajského krizového štábu se zřítily dva stroje, o dvou letadlech hovoří i někteří očití svědci, ale jejich typ neupřesnili, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.
Stroj, který se bezúspěšně snažil zmást protiletecké rakety vystřelováním klamných cílů, se zřítil u osady Trudovaja Armenija na východním pobřeží Azovského moře. Podle BC ukrajinská rozvědka tvrdí, že zničený letoun patřil k modernizované verzi A-50U v hodnotě 350 milionů dolarů (asi 8,2 miliardy Kč). Tyto letouny už Rusko nevyrábí, navíc lze předpokládat, že na palubě letadla byli vycvičení specialisté, které nelze snadno nahradit.
Rusko disponovalo jen devíti stroji tohoto typu, ale ne všechny letouny byly bojeschopné. Jeden letoun se Ukrajincům podařilo zničit rovněž nad Azovským mořem minulý měsíc, kdy současně zasáhli létající velitelské středisko Il-22M. Jeho pilot však dokázal přistát na ruském letišti i přes vážné poškození stroje.
⚡️ A Russian A-50 airplane has been shot down near the Sea of Azov, media report
— NEXTA (@nexta_tv) February 23, 2024
There is no official information yet. pic.twitter.com/cHd343DxqA
Před rokem se další A-50 na letišti v Bělorusku stal terčem útoku, k němuž se následně přihlásilo běloruské hnutí odboje, připomněl RBK-Ukrajina. Bělorusko se přímo nezapojilo do ruské invaze na Ukrajinu, ale pro agresi poskytlo svému spojenci své území a letecké základny.
Velící letoun s charakteristickou kruhovou radarovou anténou na hřbetu trupu dokáže z vysokých letových hladin „dohlédnout“ až na vzdálenost 600 kilometrů a může sledovat až 150 cílů najednou. Posádku letounu A-50 většinou tvoří 5 letců a 10 operátorů velícího zařízení, kteří detektují prostor, vyhledávají a posílají zpravodajské informace dál ruským jednotkám. Kromě toho letoun sleduje dění v hloubce ukrajinského vzdušného prostoru, může navádět vlastní letadla a slouží jako včasná výstraha před útokem ukrajinských letců či raket.