Hodili to na další vládu, glosuje Bartoš zářez „jeho“ digitalizace
REAKCE EXMINISTRA
Dotažení projektu digitalizace stavebního řízení se po středečním rozhodnutí kabinetu odsunuje na příští vládu. Není žádná garance, v jaké podobě a za jakou cenu, uvedl na síti X bývalý ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Bartoš v září na návrh premiéra Petra Fialy (ODS) kvůli problémům s digitalizací skončil v kabinetu, Piráti na to reagovali odchodem z koalice. Kabinet rozhodl, že nebude pokračovat ve vývoji nynějšího systému, nově vytvořený by měl fungovat nejpozději od roku 2028.
On-line systémy spuštěné v červenci kritizovali kvůli nedostatkům a chybějícím funkcím pracovníci stavebních úřadů i odborníci ze stavebnictví. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) i ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) nenaplňují nejen očekávání uživatelů, ale ani zákonné požadavky.
Mým cílem vždy bylo, aby se digitalizace stavebního řízení dotáhla do konce. A to skrz řešení, které bude moderní, za adekvátní a férovou cenu a nikoliv za téměř 2 miliardy, což byla odhadovaná cena původních 4 zakázek, které jsem “podědil” na MMR po Kláře Dostálové.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) October 16, 2024
Dlouhodobě…
Bartoš uvedl, že vždy usiloval o dotažení digitalizace stavebního řízení prostřednictvím moderního řešení za adekvátní a férovou cenu. „Nikoliv za téměř dvě miliardy, což byla odhadovaná cena původních čtyř zakázek, které jsem ‚podědil‘ na ministerstvu pro místní rozvoj po Kláře Dostálové (ANO),“ uvedl. Projekt z dlouhodobého hlediska přinese zrychlení povolování staveb, zlevnění výstavby či omezení prostoru pro korupci, dodal.
Bývalý ministr a končící šéf Pirátů zároveň připouští, že systém do této fáze ještě nedospěl. „Nové systémy mají vzhledem k časovému presu i komplikacím při vývoji problémy, které je třeba postupně odstraňovat. Než by byl zajištěn maximální komfort a efektivita pro jejich uživatele, chtěli jsme úřadům na tuto přechodnou dobu ulevit,“ uvedl.
Ministerstvo ještě pod jeho vedením pracovalo na tom, aby mohly úřady dočasně spolu s novým celostátním systémem využívat i stávající systémy, dodal Bartoš. „Na to nyní v upravené podobě navazuje i vláda. Stávající systémy bylo během této doby dle všech dosavadních podkladů, které jsem měl k dispozici, možné rozvíjet a dokončit,“ uvedl.
„Přesto se nyní hovoří o vysoutěžení zcela nového agendového systému s finišem k roku 2028,“ podotkl. Ocenil, že Kulhánek zmínil možnost nového dodavatele navázat na fungující základy a prvky současného řešení. „Což by dávalo smysl jak z ekonomického, tak časového hlediska,“ míní.
Věří, že alespoň Portál stavebníka, úložiště dokumentů s evidencemi a Geoportál budou pokračovat. „Nicméně dotažení celého projektu se odsunuje na další vládu, tedy není žádná garance, že se digitalizace opravdu stane, v jaké podobě, případně za jakou cenu,“ konstatoval.