Řeky v Česku se uklidnily. Rozbouřený Dunaj v Řezně a Pasově klesá jen pomalu
POVODNĚ V ČESKU A NĚMECKU
Na sedmi místech v Česku byly ve středu ráno vodní toky stále na povodňových stupních, hladiny ale podle meteorologů klesají. Na všech místech ráno platil pouze nejnižší, první stupeň povodňové aktivity ze tří, uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Silné deště a vzedmuté toky způsobily řadu problémů, voda místy zaplavila domy i podemlela silnice a železnice. Zatímco v Česku se situace uklidňuje, tak v sousedním Německu hladina rozbouřeného Dunaje klesá velmi pomalu. Povodňová situace v Řezně je stále napjatá.
Pět ze sedmi míst, kde byly ráno toky na povodňových stupních, připadalo na řeky Berounka a Radbuza v Plzeňském a Středočeském kraji. Právě pro Berounku a dolní tok Radbuzy platí do čtvrtečního rána výstraha ČHMÚ před zvýšenou hladinou. Meteorologové varují, že se tyto řeky budou zřejmě až do čtvrtečních 06:00 držet na prvním povodňovém stupni. Kromě Berounky a Radbuzy byla dnes před 09:00 na prvním stupni také Úhlava ve Štěnovicích na Plzeňsku, Vltava v pražské Chuchli a Ropičanka v obci Řeka na Frýdecko-Místecku.
Ústav ale na webu uvedl, že na všech sedmi místech hladiny toků ráno buď stagnovaly, nebo už klesaly. "V průběhu včerejšího dne (úterý) už se na většině našeho území srážky nevyskytovaly, ale na východě a severovýchodě Moravy ještě dozníval trvalejší déšť," sdělili dnes pracovníci ČHMÚ. "V průběhu noci na středu už se srážky nevyskytovaly nikde a podobné to bude i ve středu ráno a dopoledne. Až v průběhu odpoledne a večera se mohou opět vyskytnout místní přeháňky či ojedinělé bouřky," doplnili.
Vzedmuté toky se tak podle meteorologů většinou v úterý uklidňovaly. "Hladiny vodních toků, které odvodňují Beskydy, klesaly velmi rychle," uvedli. "Hladiny zasažených vodních toků budou v průběhu středečního dne i nadále na poklesu," předpověděli meteorologové.
Voda v uplynulých dnech například vytopila domov pro seniory v třinecké části Oldřichovice. Některé byty jsou podle radnice neobyvatelné, město hledá pro jejich obyvatele náhradní bydlení. V Plzeňském kraji o víkendu hasiči ve Starém Plzenci museli zachraňovat rodinu uvězněnou v automobilu ve vodní laguně a ve Štěnovicích zasahoval letecký záchranář při vyzvednutí člověka, který uvízl v zaplavené oblasti. Podle hejtmanství povodně v kraji způsobily milionové škody na veřejném majetku, tedy silnicích, mostech či parcích.
Ve Štěnovicích zasahoval letecký záchranář při vyzvednutí osoby uvíznuté v zaplavené oblasti. Dále jsme ve Štěnovicích zachraňovali z domů okny osm osob a jedné ženě jsme pomohli dostat se přes vodu pomocí nastavovacích žebříků. pic.twitter.com/wvfHxLbihr
— HZS Plzeňského kraje (@hzsplzen) June 3, 2024
Hladina Dunaje klesá velmi pomalu
Povodňová situace v Řezně je nadále napjatá, hladina Dunaje tu klesá velmi pomalu, řekla ve středu ráno podle agentury DPA mluvčí města na východě Bavorska. Povodňová služba HND uvedla, že hladina Dunaje nadále překračuje šest metrů, přičemž normál je kolem tří metrů. Podobě je tomu v Pasově, kde se do Dunaje vlévá rovněž rozvodněná řeka Inn. V bavorském v Offingenu záchranáři nadále pátrají po pohřešovaném hasiči. Záplavy si dosud vyžádaly pět mrtvých.
Ještě v úterý večer museli záchranáři v Řezně evakuovat zhruba 30 domů na ulici u řeky, protože podloží bylo stále více podmáčené kvůli vysoké hladině spodní vody. I dnes se budou podle mluvčí města úřady zaměřovat na stabilizaci ochranných zdí na nábřežní ulici Werftstrasse. "To je naše slabé místo," připustila mluvčí.
Také v Pasově dnes hladina řek Dunaj a Inn pomalu opadává. Ránu tu HND uváděla mezi 8,50 a více než devíti metry, přičemž normální je stav šest metrů. Nadále tak platí nejvyšší čtvrtý stupeň povodňové aktivity. Na Innu hladina klesla ze zhruba sedmi metrů na 5,80 metru. Pasov má dnes navštívit bavorský premiér Markus Söder, který byl už v úterý také v Řezně.
V Offingenu na západě Bavorska podle policie nadále pokračuje pátrání po 22letém hasiči, který je nezvěstný od převržení záchranného člunu z noci na neděli. Policie po něm pátrá na zemi i ze vzduchu s pomocí dronů. Očekává se, že hladiny řek budou v příštích hodinách dále klesat. Meteorologická služba DWD sice na dnešek i čtvrtek hlásí možné přeháňky i bouřky, silné deště jsou však pravděpodobné jen v podhůří Alp.
Situace se mezitím uklidňuje ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Stejně jako na západě Bavorska se tam už uklízí následky povodní. "K normálnosti ale máme ještě velmi daleko," cituje DPA mluvčí zasažené obce Ebersbach an der Fils. V Bavorsku na mnoha místech odklízejí špínu z ulic či sklepů místní obyvatelé společně se zásahovými složkami a dobrovolníky.
Na některých místech na jihu Německa v posledních dnech napršelo tolik, jako se stává jednou za 50 až 100 let. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck přislíbil obyvatelům postižených regionů pomoc s obnovou. Bavorsko oznámilo, že prozatím uvolní na pomoc lidem a firmám 100 milionů eur (2,5 miliardy Kč).