Průkopník digitální suverenity. Německá spolková země se zbavuje závislosti na Microsoftu
SÁZKA NA OPEN SOURCE
Šlesvicko-Holštýnsko se jako první německá spolková země rozhodlo jít vlastní cestou v oblasti digitalizace veřejné správy. Do podzimu 2025 plánuje severoněmecký region kompletně nahradit produkty amerického Microsoftu otevřenými alternativami – kancelářský balík LibreOffice zavede místo balíku Microsoft Office a operační systém Linux místo původního systému Windows. Informuje například Bild či RTL.
Hlavním motivem přechodu je snaha o digitální suverenitu – tedy technologickou nezávislost na mimoevropských firmách. Vliv amerických technologických gigantů, jako je Microsoft, je podle tamní vlády příliš silný.
„Závislost na softwarových řešeních velkých, především mimoevropských firem, není jen hrozbou pro naši bezpečnost, ale brzdí i růst digitální ekonomiky,“ uvedl Dirk Schrödter (CDU), šéf státní kanceláře a ministr pro digitalizaci. „Bez digitálních systémů by dnes veřejná správa nemohla vůbec fungovat. Důvěra občanů v technologickou suverenitu státu má pro nás nejvyšší prioritu,“ dodal.
Vedle politických a bezpečnostních hledisek sehrály roli také finanční důvody. Vysoké licenční poplatky za software od Microsoftu dlouhodobě zatěžují rozpočet země.
Šlesvicko-Holštýnsko se chce stát průkopníkem digitálně suverénního IT pracoviště ve veřejné správě – a inspirovat tím i další německé spolkové země. Už v roce 2024 zveřejnila země svou strategii „Open Innovation und Open Source“, která položila základy tohoto přechodu.
Podporu krok získal i od komunity svobodného softwaru. Nadace LibreOffice rozhodnutí vlády uvítala slovy: „Proč by měly veřejné instituce utrácet peníze daňových poplatníků za uzavřený software od jednoho dodavatele, když mají možnost volby a mohou podpořit domácí vývojáře?“
Podle Bildu už operační systém Linux a kancelářský balík LibreOffice na státních úřadech využívají. V současnosti by měl stát využívat obě platformy. Definitivní odstřižení je podle iniciativy z minulého roku naplánováno na podzim 2025. Přechod by se podle německých médií měl týkat 30 000 až 60 000 zaměstnanců.
Vládní úřady už delší čas alternativní možnosti softwaru testovaly. První pilotní projekt využívání balíku LibreOffice rozjela už v roce 2016. Během pandemie, pak k videokonferencím úřady využívaly open source program Jitsi.
Spolková země však není prvním, kdo se pokusil o využívání open source programů ve vládní sféře. Už v roce 2005 s open source experimentovala radnice ve Vídni, když vyvinula svou verzi Linuxu na bázi Debianu Wienux. V roce 2009 však tyto snahy vzdala. Podobně Mnichov už v roce 2003 zahájil přechod na Linux pod projektem LiMux. Přechod na nový systém město dokončilo v roce 2013, V roce 2017 se však začalo vracet k programům Microsoftu poté, co nespokojenost s Linuxem vyjadřovali sami zaměstnanci a kvůli vysokým nákladům celého projektu.