Nejnovější vládní ekopitomost – zálohování PET lahví
ÚHEL POHLEDU
ÚHEL POHLEDU - Pokud Fialova vláda v něčem vyniká kromě své asociálnosti, arogance a neschopnosti, pak je to v umění buzerovat lidi. Místo toho, aby vláda řešila skutečné problémy jako je drahota, propad životní úrovně, spirála zadlužování nebo boj proti šedé ekonomice, tak přišla se zálohováním PET lahví a plechovek od roku 2026.
Tato ekopitomost, která je na úrovni zhůvěřilosti zvané nesnímatelná plastová víčka, je nedomyšlená, zbytečná, zastaralá a zatěžující pro občany i pro obce. Zálohování odmítá naprostá většina odborné veřejnosti, proti se postavil Svaz měst a obcí, Svaz místních samospráv, Asociace krajů, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů České republiky i Hospodářská komora. Vládu a ministra životního prostředí Hladíka to ale nezajímá, protože se rozhodli ve jménu ekologie páchat dobro, děj se, co děj.
Dopady zálohování pocítí skoro všichni a nejde tady jen o navrhované 4 koruny zálohy. Obce, které nyní profitují z prodeje PET lahví z tříděných obalů, přijdou o významné příjmy, přestože mnoho z nich investovalo do dotřiďovacích linek a infrastruktury na zpracování odpadu. Bude třeba mnoho tisíců odběrných míst za miliardy korun. Lze očekávat zdražení nápojů za každý nápoj v PET lahvi. Lidem se nesešlapaný plastový odpad bude kupit doma, pokud se petky rovnou nerozhodnou naházet do popelnice. Systém, který by měl podle vlády šetřit životní prostředí, ekologii nepomůže a ve skutečnosti se stane další finanční zátěží, kterou pocítíme všichni.
Vlastně jediným, komu zálohování vyhovuje, jsou výrobci nápojů. Ti si tak zajistí dodávky použitých lahví a plechovek zpět a omezí své vlastní náklady na recyklaci. Možná proto pan Hladík zálohování tak urputně prosazuje… Lidem ve Fialově vládě ostatně nikdy nešlo o zájmy českých občanů.
Česká republika už má roky funkční a efektivní systém třídění odpadu, který lidé využívají a znají a který nám závidí celý svět. Místo, aby vláda podpořila a případně ještě více vylepšila stávající systém, našla si další způsob, jak přenést náklady na občany a zbytečně otravovat lidem život.
Zálohování plastových lahví a plechovek hnutí ANO odmítá, nevidíme jediný důvod pro přechod na Hladíkův systém a ve Sněmovně proti němu budeme bojovat. Když jsme byli ve vládě, tak jsme v ekologii vždy šli cestou motivace, ne zákazů. V nich naopak vyniká Fialova vláda. Vlastně je symbolické je, že tato vláda uvalila emisní povolenky na domácnosti a osobní dopravu, prosadila zákaz aut se spalovacím motorem a naskočila na každou bruselskou ekozhůvěřilost.