Rusko se připravovalo na konflikt s Japonskem a Koreou, ukazují uniklé dokumenty
UNIKLÉ VOJENSKÉ DOKUMENTY
Uniklé ruské vojenské dokumenty z roku 2014 a let předcházejících ukazují, že Moskva má připravené detailní plány útoků na cíle v Japonsku a Jižní Koreji v případě konfliktu. Plány zahrnují 160 lokalit, včetně vojenských základen, silnic, mostů, ale i elektráren pro případ konfliktu. Dokumenty získal server Financial Times.
Přibližně první polovina seznamu obsahuje vojenské objekty, jako jsou velitelství ozbrojených sil, radarové instalace a letecké základny. Druhá část se zaměřuje na civilní infrastrukturu – například tunely, jaderné elektrárny a ocelárny.
V Japonsku by Rusko chtělo nejdříve zasáhnout velitelská centra armády. Ale plány se nevyhýbají ani civilní infrastruktuře. Na seznamu je například podmořský tunel Kanmon, který spojuje ostrovy Honšú a Kjúšú. Rusko by v případě konfliktu cílilo i na energetickou infrastrukturu ostrovního státu. Mezi potencionálními cíli je i 13 elektráren včetně jaderné elektrárny Tokaj. Ta se nachází 120 kilometrů od Tokia a jedná se o první komerční jadernou elektrárnu v Japonsku. V oblasti se nachází i jaderná výzkumná centra.
V Jižní Koreji byly za prioritní označeny mosty, ale seznam zahrnuje také průmyslové komplexy, například ocelárny v Pchohangu a chemické továrny v Pusanu.
Dokumenty zdůrazňují ruské obavy ze spojenců USA v Tichomoří, kteří by mohli podpořit Spojené státy v případě ruského konfliktu s NATO. Už v nynějším konfliktu na Ukrajině zavedly některé státy v oblasti exportní omezení do Ruska. Moskva vidí Japonsko a Jižní Koreu jako klíčové spojence USA, kteří by mohli ohrozit ruské pozice.
Jeden z uniklých dokumentů, který pochází z let 2013-2014, se zabývá využitím moderních střel Ch-101 k plánovanému útoku. Má logo Vševojsková akademie Ozbrojených sil Ruské federace, která připravuje ruský důstojnický sbor. Jak ale ukázala invaze na Ukrajinu, mají tyto rakety nižší přesnost a úspěšnost zásahu, než se předpokládalo.
Jeden z dokumentů i podrobně popisuje možný útok těmito střelami na japonskou radarovou základnu Okuširitó. Obsahuje fotografie základny, včetně detailního popisu jednotlivých budov a cílů. V dokumentu vojenští plánovači odhadují úspěšnost útoku na 85 %.
Financial Times upozorňují, že dokumenty především ukazují na obavy Ruska z ochrany své východní hranice. Rusko se také obává provázanosti svých akcí na svých západních hranicích s tím, ,co se bude v případě konfliktu s NATO dít na východě. Dokumenty pochází nejpozději z roku 2014. Některé dokumenty jsou už z roku 2008. Od té doby se Rusku například povedlo navázat bližší ekonomické vztahy s Čínou. V roce 2022 také tyto země uzavřely strategické partnerství "bez limitů". Letos také obě země podnikly společná námořní cvičení v Japonském moři.
Rusko také v reakci na mezinárodní izolaci v souvislosti s invazí na Ukrajinu navázalo intenzivní vztahy s KLDR. Tato diktatura byla do té doby v silné mezinárodní izolaci s menšími ekonomickými kontakty převážně se sousedící Čínou. V minulých měsících se Putin a diktátor Kim Čong-un vzájemně navštívili a podepsali obranný pakt.
V oblasti zároveň zintenzivnila spolupráce Japonska, Filipín a Jižní Koreje s USA. Novou pevnější koalici AUKUS týkající se i společného vývoje jaderných ponorek pak oznámily Spojené státy, Austrálie a Velká Británie. Obchodní vztahy posilují také historičtí rivalové Jižní Korea a Japonsko. Letos navíc země uzavřely trojstrannou vojenskou dohodu společně s USA.