Piráti po odchodu z kabinetu ostře útočí na Jurečku: „Co je to ve vládě za klauny?“
RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK
Potyčky a vzájemné obviňování mezi Piráty a zbytkem jejich bývalých vládních partnerů nabírají na obrátkách. Naposledy pirátští poslanci obvinili ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) z toho, že si přisvojuje zásluhy za zvýšení rodičovského příspěvku. Jurečka se hájí tím, že návrh na zvýšení přinesl na vládu on, jde navíc podle něj o programovou prioritu lidovců.
Piráti začali na vládní koalici ostře útočit ve chvíli, kdy premiér Petr Fiala (ODS) oznámil, že šéf strany Ivan Bartoš kvůli nepovedené digitalizaci v kabinetu skončí. Situace vyeskalovala až do odchodu Pirátů z vlády, což jejich představitelé doprovází hlasitými stížnostmi. Naposledy se jejich představitelé střetli právě s Jurečkou, když na tiskové konferenci před jednáním sněmovny hovořili o tom, že prosadili zvýšení rodičovského příspěvku.
Ten se s účinností od 1. ledna 2024 zvýšil ze 300 000 korun na 350 000 korun při narození jednoho dítěte a z 450 000 na 525 000 korun pří narození vícerčat.
ECHO SALON: Pagery jako zabiják. Osud Hizballáhu vzbuzuje škodolibou radost
„Člověk se každý den dozví něco nového. Třeba na tiskovce Pirátů, že jsem sice na vládu přinesl a prosadil zvýšení rodičovského příspěvku, podporu zkrácených úvazků a na MPSV vyčlenil rozpočet na výstavbu dětských skupin i financování sousedského hlídání, ale vlastně to všechno zařídili oni,“ uvedl Jurečka na sociální síti X.
„Říkám si, jestli nebylo lepší být tak hlasitý jako dnes třeba na vládě, kde se rozhodovalo o formě navýšení rodičáku a kde jsem dal na stůl i varianty poměrného navýšení pro všechny rodiče. Kdybych se o to nemusel prát sám, možná by to dopadlo. Budu se dále držet toho, že je lepší být hlasitý ve chvíli, kdy můžete něco změnit, i když u toho není plné atrium novinářů,“ dodal ministr.
Na jeho příspěvek reagovali pirátští poslanci Olga Richterová a Jakub Michálek. „Navýšení rodičovského příspěvku prosadila na jednání koalice ke konsolidaci veřejných financí Pirátská strana. Byla to naše podmínka pro schválení protidluhového balíčku a osobně jsem to prosadila já a Jakub Michálek,“ uvedla Richterová.
„Na klíčovém jednání, kde jsme to prosadili, jsme tuto podmínku kladli sami. KDU na tomto jednání navýšení rodičovského příspěvku nepodpořilo. Poté, co jsme tuto pomoc pro rodiny s dětmi prosadili, ji samozřejmě na vládu věcně nesl pan ministr Jurečka,“ dodala Richterová.
Michálek volil ostřejší slova. „Co je to za klauny ve vládě? Když jsme v době zdražování nesli na koalici zvýšení rodičovského příspěvku, tak jste mlčel. A vaše Spolu a ministr financí Stanjura to zablokoval. Několikrát. Kdybychom tím nepodmínili podporu Stanjurovo balíčku, tak rodiče s malými dětmi jedí v době drahoty ‚hlínu‘. Až tehdy jste se připojil. S těmihle řečmi se styďte,“ vzkázal Michálek Jurečkovi.
Jurečka se hájí i tím, že podpora rodin je součástí programu KDU-ČSL. „Takže lidovci podle Vás nepodporovali vlastní programovou prioritu a nikdo další taky ne, ale po jednání s vámi nechal gesční ministr napsat příslušnou legislativu se kterou nesouhlasí, přinesl ji na vládu a najednou podporu měla. To mi asi pro dnešek stačí,“ reagoval Jurečka.
ROZHOVOR: „Ukrajinci chtějí peníze na ruku, korupce je všude. Trump může válku ukončit“
Na jeho obranu se vyjádřila také poslankyně Barbora Urbanová (STAN). „Šlo by to bez těch klaunů nebo to už bez těchto výkřiků nejde? Fakt se budem navzájem ostřelovat co kdo kde kdy řekl a udělal a donesl na jednání, prosazoval, kde o tom dělal jenom grafiky a kde reálně máknul? Mně se to zdá jako strašná malost,“ uvedla Urbanová na Michálkovu adresu.
Výsledek diskuse o navýšení rodičovského příspěvku je podle premiéra Petra Fialy (ODS) kompromisem mezi stranami tehdejší koalice, z nichž část požadovala i navýšení příspěvku rodinám, kterým se děti narodily už vloni, a pohledem na finanční možnosti státu, který má dlouhodobé problémy s hlubokými deficity státního rozpočtu. Pevnou hranicí na nárok je zmíněný 1. leden 2024.