Špion, nebo hrdina? Bankéř varoval Ukrajinu před invazí, skončil s kulkou v zátylku
PŘÍBĚH Z POČÁTKU VÁLKY
Ukrajinský podnikatel Denys Kirjejev, který se účastnil rusko-ukrajinských mírových hovorů a kterého loni v březnu zabili příslušníci ukrajinské tajné služby SBU, znal přesné datum ruské invaze na Ukrajinu a úřady varoval před útokem na Kyjev. Píše to list The Wall Street Journal (WSJ) v obsáhlém materiálu, ve kterém se snaží dopátrat, jestli byl Kirjejev ruský špion, nebo ukrajinský hrdina.
Pětačtyřicetiletý bankéř Kirjejev, který měl dobré známosti mezi členy ruské elity, podle WSJ spolupracoval s ukrajinskou rozvědkou od jara 2021, na podzim stejného roku pak byl jedním z prvních, kdo varoval před plnohodnotnou ruskou invazí.
V odpoledních hodinách 23. února 2022 Kirjejev předal šéfovi ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylu Budanovovi nejčerstvější zpravodajské informace: ruský prezident Vladimir Putin právě vydal rozkaz na druhý den brzy ráno zahájit invazi. Kirjejev také znal místo, ze kterého ruské jednotky povedou hlavní útok na ukrajinskou metropoli – letiště Hostomel.
„Nebýt Kirjejeva, s největší pravděpodobností by byl Kyjev dobyt,“ cituje WSJ Budanovova, podle kterého varování poskytlo Ukrajině několik cenných hodin nutných k přesunu jednotek a vybavení.
Když se Ukrajincům podařilo zmařit ruské plány na rychlé ovládnutí ukrajinské metropole, Budanov požádal Kirjejeva, aby se zúčastnil mírových jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Vojenská jednotka doufala, že Kirjejevovy známosti Kyjevu při vyjednávání pomohou. Podnikatel se mimo jiné znal se dvěma členy ruské delegace.
„Kirjejev věděl, že veřejné angažmá v konfliktu bude riskantní, a nechtěl tam jít. Léta pěstoval vztahy na obou stranách hranice,“ píše WSJ a připomíná, že se podnikatel nakonec mírových jednání zúčastnil.
Večer před začátkem druhého kola jednání o míru v Bělorusku podle Budanova Kirjejevovi volali z kanceláře šéfa kontrarozvědky při SBU Oleksandra Poklada. Poklad i mluvčí SBU odmítli podle WSJ žádost o komentář s odkazem na ochranu státních tajemství. Agenti SBU Kirjejeva zatkli následující den, na začátku loňského března, při cestě na kyjevské nádraží. O hodinu a půl později byl nalezen mrtvý na chodníku v centru Kyjeva, s ránou po projektilu v zátylku.
WSJ píše, že Kirjejev zemřel jako zrádce, ale pohřben byl jako hrdina. Zatímco ukrajinská média psala o podezření z kolaborace s Ruskem, ukrajinské ministerstvo obrany hovořilo o hrdinské smrti. Kirjejev byl pohřben s vojenskými poctami na kyjevském Bajkovově hřbitově, mezi hroby ukrajinských hrdinů.
V následujících měsících ukrajinská vláda donutila odejít z jejich funkcí desítky představitelů prokuratury či bezpečnostních služeb, v polovině července pak ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zbavil funkce šéfa SBU Ivana Bakanova. Celkem se Kyjev zabývá více než 650 případy velezrady ze strany vládních úředníků, píše WSJ.