„Západ je mrtvý, nenávidí sám sebe.“ Bělochy a Židy považují mladí v USA za utlačovatele

PRŮZKUM V USA

„Západ je mrtvý, nenávidí sám sebe.“ Bělochy a Židy považují mladí v USA za utlačovatele
Průzkum Harvard-Harris poukázal na znepokojivou věc: velká část studentů v USA považuje Židy za utlačovatele a přeje vítězství Palestincům nad Izraelci. Foto: Shutterstock
4
Svět
Sdílet:

Průzkum společnosti Harvard-Harris poukázal na znepokojivou věc: velká část studentů v USA považuje Židy za utlačovatele a přeje vítězství Palestincům nad Izraelci. Generace Z je podle studie „hluboce zmatená“ z otázek týkajících se masakru 7. října a často si zde protiřečí. Téměř 51 % mladých Američanů ve věku 18 až 24 let se domnívá, že řešením konfliktu na Blízkém východě je „předání státu Izrael do rukou Hamásu a Palestinců“, zatímco 69 % dotázaných tvrdí, že Izrael má právo na existenci. Společnost Harris Insights and Analytics a Centrum pro americká politická studia na Harvardově univerzitě oslovily více než 2000 registrovaných voličů v USA mezi 13. a 14. prosincem 2023, píše deník New York Post. „Západ je mrtvý, nenávidí sám sebe,“ uvedl k průzkumu bývalý poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč.

Podle průzkumu je 51 % generace Z přesvědčeno, že dlouhodobým řešením izraelsko-palestinského konfliktu je „ukončení existence státu Izrael, který by měl být předán do rukou Hamásu a Palestiny.“ To ale zpochybňuje další zjištění, kde 69 % respondentů tvrdí, že Izrael má právo na existenci.

Graf 01: Byl útok Hamásu na Židy genocidou? / Graf 02: Dá se řádění Hamásu 7. října ospravedlnit stížnostmi Palestinců?
Graf 01: Byl útok Hamásu na Židy genocidou? / Graf 02: Dá se řádění Hamásu 7. října ospravedlnit stížnostmi Palestinců? Foto: Harvard-Harris

Mezi staršími generacemi je podpora Izraele a odmítání antisemitismu téměř všeobecná. Průzkum dále zjistil, že 66 % respondentů ve věkové skupině 18 až 24 let považuje masakr ze 7. října za „nejhorší antisemitské zvěrstvo od holocaustu“, zatímco 60 % to rozporuje s tím, že událost se dá ospravedlnit záští Palestinců. Pouze 32 % dotázaných věří v „řešení dvou států“, ale zároveň 58 % lidí ve věku 18-24 let souhlasilo s tím, že by „Hamás rád spáchal genocidu Židů v Izraeli“.

Graf 01: Jak podrobně sledujete konflikt na Blízkém východě? / Graf 02: Dá se útok na Izrael považovat za teroristický čin?
Graf 01: Jak podrobně sledujete konflikt na Blízkém východě? / Graf 02: Dá se útok na Izrael považovat za teroristický čin? Foto: Harvard-Harris

Celých 67 % lidí ve věku 18-24 let uvedlo, že by se s Židy „mělo zacházet jako s utlačovateli“, což rozporuje celkový postoj 73 % všech Američanů, kteří to označili za „falešnou ideologii.“ Jeden z autorů průzkumu Mark Penn k tomu řekl: „Pravdou je, že falešným narativům bylo umožněno vyhnít a proniknout k velkému počtu studentů generace Z.“

Podporujete více Izrael nebo Hamás?
Podporujete více Izrael nebo Hamás? Foto: Harvard-Harris

Senátor Roger Marshall z Kansasu prohlásil, že podobně smýšlející jedinci, kteří se „staví na stranu zla, místo demokracie, by měli být výstrahou.“ „Ideologická hniloba mezi mladými Američany, poháněná probuzenými hodnotami a kulturou obětí, došla tak daleko, že sami sebe přesvědčili, že sympatizují se skutečnými teroristy, kteří nenávidí Ameriku,“ dodal Marshall.

Na harvardský průzkum, který se také zabýval kauzou rektorek Harvardovy, Pensylvánské a Massachusettské univerzity, upozornil bývalý poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč s tím, že průzkum vypovídá o tom, že Západ a nejmladší generace nenávidí sama sebe. „S tímto nelze vyhrát žádnou válku,“ napsal Arestovyč na sociální síti X. „67 % mladých lidí ve věku 18 až 24 let ve Spojených státech se domnívá, že běloši a Židé jsou utlačovatelé. Mezi lidmi ve věku 25 až 32 let je to 44 %,“ doplnil s tím, že Západ je mrtvý.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články