Průmysl v březnu meziročně klesl o 2,7 procenta, stavebnictví se propadlo nejvíce za tři roky
PRŮMYSL A STAVEBNICTVÍ
Průmyslová produkce v Česku se v březnu po jednoměsíčním růstu vrátila k poklesu. Meziročně klesla o 2,7 procenta, oproti únoru byla výroba nižší o 1,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvodem poklesu byla podle něj vysoká loňská srovnávací základna v produkci automobilů i pokračující pokles ve výrobě strojů a zařízení. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 5,1 procenta. Letos v březnu se meziročně propadla také stavební výroba, a to o 8,3 procenta. Jde tak o nejvýraznější pokles za více než tři roky, vyplývá z údajů ČSÚ.
"Březnový meziroční pokles průmyslové produkce nejvíce ovlivnily dva faktory. Prvním z nich byla mimořádně vysoká loňská srovnávací základna ve výrobě motorových vozidel. Druhým pak pokračující pokles ve výrobě strojů a zařízení, který zasáhl již většinu oborů tohoto odvětví," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
V únoru se domácí průmysl po tříměsíčním poklesu meziročně mírně zvýšil o 0,7 procenta a meziměsíčně si polepšil o 1,9 procenta. Analytici ale tehdy poukázali na to, že jeho celková výroba by bez vlivu automobilového odvětví meziročně klesla.
Hodnota nových zakázek letos v březnu meziročně vzrostla o 5,1 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se oproti loňskému březnu zvýšily o 8,6 procenta, zatímco nové tuzemské zakázky klesly o 1,1 procenta. Meziměsíčně byla podle statistiků hodnota nových zakázek nižší o 1,5 procenta.
Meziroční nárůst zakázek podle ČSÚ také nejvíce ovlivnilo nejvýznamnější odvětví českého průmyslu, tedy automobilový průmysl, ale opačným směrem než v případě produkce. "Ve výrobě motorových vozidel se na růstu hodnoty nových zakázek projevila zčásti nízká loňská srovnávací základna, ale také růst celého odvětví. Hodnota nově nasmlouvaných zakázek vzrostla i ve výrobě elektrických zařízení, zejména světelných komponentů pro automobily," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
Poprvé od konce roku 2022 se meziročně zvýšila hodnota nových zakázek v chemickém průmyslu. Méně zakázek zaznamenala výroba strojů a zařízení, kovodělný průmysl a výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství. Průměrný evidenční počet zaměstnanců se meziročně snížil o dvě procenta.
Letos v březnu se o 8,3 procenta meziročně propadla i stavební výroba, což je nejvýraznější pokles za více než tři roky. Ve srovnání s loňskem se stavební výroba v březnu snížila v pozemním stavitelství, tedy stavbách budov, o 11,1 procenta. Inženýrské stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, oslabilo mírněji, a to o 0,9 procenta. Počet zahájených staveb bytů se oproti loňskému březnu snížil skoro o pětinu. Produkce ve stavebnictví poklesla i v meziměsíčním srovnání, a to o 7,8 procenta. "Zatímco meziroční pokles šel plně za pozemním stavitelstvím, k tomu meziměsíčnímu přispěly více inženýrské stavby," sdělila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.