Biden vidí setkání s čínským prezidentem nadějně, Peking však Blinkenovi chystá studené přivítání
SUMMIT ČÍNY A USA
Americký prezident Joe Biden doufá, že se v příštích několika měsících setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Šéf Bílého domu to v sobotu řekl novinářům. Agentura AP uvedla, že šance na schůzku obou státníků by mohly být například na okraj jednání vedoucích představitelů zemí skupiny G20 v září v Dillí či na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), který budou hostit Spojené státy v listopadu v San Francisku. USA vnímá jako jeden z příslibů zlepšení vztahů cestu ministra zahraničí USA Antony Blinkena do Číny. Peking ale dává Blinkenovi najevo chladné uvítání.
Do Číny tento víkend míří šéf americké diplomacie Antony Blinken, který by se měl pokusit snížit napětí mezi oběma mocnostmi. Blinken bude nejvýše postaveným představitelem Spojených států, který Čínu navštíví od nástupu prezidenta Bidena do úřadu. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan ale v pátek uvedl, že USA neočekávají od Blinkenovy mise žádný průlom v americko-čínských vztazích. Státní správa doufá, že tato cesta bude prvním krokem k případnému summitu mezi prezidentem Joe Bidenem a Si Ťin-pchingem.
Podle agentury AP se má Blinken v neděli v Pekingu sejít s čínským ministrem zahraničí Čchin Kangem a v pondělí s Čchinovým předchůdcem Wang Iem, který nyní zastává nejvyšší zahraničněpolitickou funkci uvnitř vládnoucí čínské komunistické strany. V pondělí by mohl jednat i s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, uvedli američtí činitelé.
Americký ministr zahraničí nebyl v Číně zhruba pět let. Blinken se měl do Pekingu vydat už v únoru, ale cestu tehdy zrušil kvůli přeletu údajného špionážního čínského balónu nad Spojenými státy.
Washington a Peking se neshodují v celé řadě témat. Spojené státy obviňují Čínu z porušování lidských práv v čínské Ujgurské autonomní provincii Sin-ťiang, v Tibetu a v Hongkongu, kritizují vojenskou rozpínavost Číny v oblasti Jihočínského moře, napětí na Tchaj-wanu, nespravedlivě uvězněné americké občany v Číně a postoj Číny k ruské agresi vůči Ukrajině, kterou Peking odmítá odsoudit.
Peking opakovaně varuje USA před vměšováním do vnitřních záležitostí Číny. "USA by měly přestat zasahovat do vnitřních záležitostí Číny a podkopávat suverénní bezpečnostní a rozvojové zájmy Číny ve jménu konkurence,“ vyjádřil se čínský ministr zahraničí Čchin Kang ve středečním telefonním hovoru s Blinkenem. "Nějaký zásadní průlom nebo změna způsobu, jakým spolu jednáme, je stále nepravděpodobná," uvedl ve středu novinářům náměstek ministra zahraničí pro záležitosti východní Asie a Tichomoří Daniel Kritenbrink.
Představitelé USA před Blinkenovým odletem uváděli, že šéf americké diplomacie je připraven při jednání v Číně otevřít všechny sporné otázky, ani jedna strana ale nenaznačila, že by byla ochotna ustoupit ze svých pozic, napsala agentura AP. "Není to otázka jedné cesty a jednoho rozhovoru," vysvětlil vysoký úředník ministerstva zahraničí. Blinken se pokusí využít všechny schůzky v Pekingu k tomu, aby Číně vyvrátil mylné představy o záměrech USA. V neposlední řadě je jedním ze záměrů cesty je také podtrhnutí cílů hospodářské politiky USA vůči Číně.
"Peking svojí útočnou rétoriku nezmírňuje. Úspěšný dialog s Čínou vyžaduje, aby USA přestala jednat z pozice silného státu," uvedl v pátek mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin v souvislosti s Blinkenovou cestou.