Foltýn nemluví za vládu, říká Benda. Tak ať tam nesedí reaguje Vondráček v Echo Prime Time
ECHO PRIME TIME
Cesta slovenského premiéra Roberta Fica do Moskvy vzbudila silné emoce v pořadu Pavla Štrunce Echo Prime Time. Marek Benda (ODS) cestu předsedy slovenské vlády na oslavy konce druhé světové války na Rudé náměstí označil za fatální. "Ta cesta byla ze zásady špatná. Rusko vede agresivní válku proti svému sousedovi, takže za takových okolností by se tam jezdit nemělo," řekl Benda. Radek Vondráček z ANO souhlasil a upozornil, že Robert Fico je od loňského atentátu mnohem vyhraněnější.
Na to reagoval i Marek Benda s tím, že když zradíte své přátele, tak můžete své zemi ledacos přivézt. "Robert Fico se stává nekontrolovatelnou silou slovenské politiky. Například maďarský premiér Viktor Orbán to dělá mnohem chytřeji," upozornil Benda. Doplnil, že se Fico za každou cenu snaží vymezit a o jeho cestě do Kremlu řekl, že se jedná o Putinovo školení a propagandu. Benda na to konto dodal, že se Slovensko otáčí zády k Západu. "Naopak se staví čelem k východu. Směrem k Číně a Asii," uvedl.
Vondráček zároveň upozornil, že Robert Fico je premiérem Slovenska. "Je to premiér sousední, suverénní země. Takže, kdo by ho měl kontrolovat?" ptá se Vondráček v pořadu Echo Prime Time. Doplnil, že se jedná o speciálně českou pozici a někdy i o evropskou. "Mluvíme do politiky jiného suverénního státu a říkáme, jak se má chovat sousední premiér. Já s touto cestou sice také nesouhlasím, ale nemyslím si, že bychom Slovákům měli mluvit do vlády," řekl.
Fico před svým odletem do Ruské federace uvedl, že se spustila novodobá železná opona. Podle Radka Vondráčka je slovenský premiér mnohem vyhraněnější poté, co na něj byl loni v květnu spáchán atentát ve středoslovenském městě Handlová. "Skoro ztratil život. A právě taková událost vás zásadně ovlivní a změní. Nedivím se, že je mnohem vyhraněnější, než kdysi," domnívá se. Vondráček zároveň doplnil, že Slováci byli vždycky trochu jiní. "Vždy jsme se dívali na Rusko jinak, než na Slovensku," dodal.
Radek Vondráček zároveň uvedl, že česká pozice vůči Kremlu je poměrně stabilní. "Za nás tam nikdo nebyl, což je v pořádku," řekl. Doplnil, že jsme si v Česku minulý týden připomněli osmdesátileté výročí osvobození Československa sovětskou armádou. "Jenom škoda toho, že součástí oslav bylo i přepisování dějin. To jsme si nezasloužili," řekl v pořadu Echo Prime Time.
KOMENTÁŘ: Summit Trojmoří – nová střední Evropa?
Narážel tak na iniciativu odboru strategické komunikace vlády, která sdílela příspěvek litevského ministerstva zahraničí. Někteří kritizovali, že se jedná o tvrzení, že Sověti okupovali Československo na konci války, podobně jako se to dělo v Pobaltí. "To ale není pravda," argumentoval Benda. "Vy se vždycky chytíte jedné věty."
To si nenechal líbit Vondráček a odkázal na šéfa strategické komunikace Otakara Foltýna. "Když to řekl vládní komunikátor, tak to beru tak, že mluví za vládu a s vědomím premiéra," uvedl. "Pokud to ale není pravda, tak ať na této pozici nesedí. Udělejte si v tom pořádek!" pustil se do zástupce vládní koalice Vondráček.
Benda uvedl, že stanovisko odboru není tvrzení premiéra Petra Fialy (ODS). "Pan premiér má svého vlastního tiskového mluvčí. Nejsou to jeho slova," řekl. Podle Radka Vondráčka ale všechno, co říká Otakar Foltýn, vnímá republika jakoby to říkal premiér a vládní kabinet. "Taková je jeho pozice," doplnil Vondráček.
Marek Benda kromě toho kritizoval ostré výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa v rámci rusko-ukrajinského konfliktu. Naopak Radek Vondráček připomněl několik mírových vyjednávání a schůzek západních a ruských představitelů, které inicioval právě Donald Trump. "Na ruské stráně došlo k nějakému posunu právě díky Spojeným státům a americkým vyjednávačům," domnívá se.
ECHO PRIME TIME: Trump je pragmatik a diktuje pravidla. Ukrajina musí být nový Izrael, říká diplomat Landovský
Válka na Ukrajině je podle Bendy něčím, co chrání Západ před ruským postupem a vniknutím do Evropy. "Jestli všichni necítíme, že bychom si ruského vojáka měli držet co nejdále od našich hranic, tak je něco špatně," řekl Benda. "To, že my a celý svobodný svět dostatečně nezareagoval na dění na Krymu v roce 2014, byla velký chyba," doplnil. Připomněl, že bychom si měli uvědomit i reakce ze Skandinávie. "Musíme si uvědomit, že dlouhodobě neutrální Švédové a Finové se zvedají a říkají, že chtějí být součástí EU," uvedl.
Echo Prime Time vzniká jako společný projekt redakce Echo24 a Rádia Prostor. Sledovat Echo Prime Time můžete živě na Echo24.cz, YouTube i Twitteru. Poslouchat na Rádiu Prostor. Každý díl bude dostupný také zpětně v online archivu a formou podcastu.