O důchodové reformě i bez ANO. „Musíme konat,“ řekl Pavel po jednaní s Jurečkou
SŮCHODOVÁ REFORMA
Prezident Petr Pavel se bude nadále snažit zprostředkovat jednání o důchodové reformě, nevyloučil kulatý stůl se zástupci tripartity a s odborníky. Mohl by se uskutečnit na přelomu května a června, řekl na tiskové konferenci. V pondělí se sešel pouze s vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Hnutí ANO minulý týden oznámilo, že se schůzky nezúčastní.
S Jurečkou dnes hlava státu probrala data ze zprávy o stavu důchodového systému či harmonogram předložení návrhu důchodové reformy vládě a následně Parlamentu. „Nemůžeme přihlížet, jak se deficit na důchodovém účtu zhoršuje. Konat musíme, když nebudeme konat teď, tak ten problém bude ještě horší,“ uvedl po pondělním jednání Pavel.
Hrad v pátek oznámil, že ANO svou účast na dnešním jednání zrušilo. Hnutí to zdůvodnilo tím, že nejvyšší představitelé vlády opakovaně deklarovali, že reformu penzí prosadí nehledě na názor opozice. Místopředseda ANO Karel Havlíček řekl, že hnutí nebude kabinetu dělat stafáž. Jurečka uvedl, že by od ANO očekával spíš odpovědnost místo politikaření a politického marketingu. Dodal, že je ale připraven s jeho zástupci dál jednat. Prezident Petr Pavel vyjádřil z postoje ANO zklamání. Jurečka tehdy uvedl, že je připraven dát návrh reformy k projednání vládě 30. dubna. Uvedl, že by od ANO očekával odpovědnost místo politikaření a politického marketingu, je ale ochoten dál jednat.
Pavel dnes zopakoval, že první březnové jednání považoval za věcné. Účastníci se podle něj tehdy domluvili na několika principech, a to, že do debaty jdou všichni se skutečným zájmem na řešení problému, že budou vycházet z prognóz, kalkulací a nikoli emocí, budou se soustředit na budoucnost a společně komunikovat výstupy z jednání.
Prezident po březnové schůzce oznámil, že se zástupci koalice a opozice shodli na potřebě důchodový věk v budoucnu zvyšovat. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová pak na tiskové konferenci mluvila o další debatě o nastavení a zastropování věkové hranice. Po pár dnech po návratu lídra ANO Andreje Babiše z ciziny hnutí zvyšování věku odmítlo. Opoziční politici uváděli, že od počátku nesouhlasili. Další účastníci hradního setkání popisovali situaci jinak.
Shodu podle něj tehdy účastníci nalezli na tom, že je nutné v důchodovém systému učinit změny a řešit prodloužení věku odchodu do penze. Mechanismus měl být předmětem dalších debat, nicméně nutnost změny parametru, stejně jako změny výše důchodů podle prezidenta sdílely všechny strany.
Účastníci prvního jednání se také domluvili na dodání některých materiálů. Od ministerstva ANO požadovalo informace ze zprávy o stavu důchodového systému. Jak Jurečka, tak ANO měly předložit své představy o kategoriích náročných profesí, z nichž by lidé mohli do penze odcházet dříve. ANO zároveň mělo představit svůj návrh takzvaného investičního pilíře. Termínem dodání materiálů byl 7. duben, jediné ANO tak neučinilo, řekl dnes Pavel.
Snahu o dosažení kompromisu podle svých slov prezident nevzdává. "Budu se snažit i nadále zprostředkovat jednání, ať už za účasti hnutí ANO, případně dalších aktérů. Hovořili jsme o možnosti svolat kulatý stůl za účasti nejen zástupců tripartity, ale také odborníků," poznamenal. Na dotaz ČTK upřesnil, že by se tomu tak mohlo stát na přelomu května a června.
Ekonomové a část politiků poukazují na to, že systém je v nynější podobě neudržitelný a schodek by v polovině století mohl dosahovat pěti procent HDP. V dnešních hodnotách je to asi 350 miliard korun. Vláda navrhuje zadlužování přibrzdit prodlužováním důchodového věku nad 65 let či snížením výpočtu nových penzí. Opozice je proti.