Proč vláda kupuje potrubí za miliardy. S filozofem Bělohradským o zelených, Havlovi i Klausovi
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Pravostředová koaliční vláda Petra Fialy koncem srpna v utajeném režimu rozhodla, že koupí od RWE podzemní zásobníky plynu. Kabinet zvažuje pořídit i plynovody od Net4Gas. Za nákup plynové infrastruktury by stát utratil přinejmenším 42 miliard korun. „Ani v případě zásobníků, ani v případě plynovodu to nejsou firmy, které by stát přímo musel vlastnit a platit za ně desítky miliard z veřejných peněz. Už to, že je tvrdou regulací ovládá, je velmi vysoký stupeň energetické bezpečnosti,“ píše Lenka Zlámalová v novém vydání Týdeníku Echo. Tématu se v editorialu věnuje i šéfredaktor Dalibor Balšínek.
Žijeme v převrácené demokracii, říká filozof Václav Bělohradský. Sešli jsme se na konci léta s Václavem Bělohradským, nejznámějším českým filozofem současnosti, abychom prozkoumali, zda jeho záliba nahlížet věci jinak než my pořád existuje a co jeho pohledem můžeme spatřit. Rozhovor se dotýká současné české politiky a jistých forem české cancel culture, tedy kultury rušení; Milana Kundery; toho, co v české politice zbylo z Václava Havla; slučitelnosti demokracie s dnes převládající klimatickou politikou. Ale začít jsme museli u ideje hospodářského růstu, kterou Bělohradský vytrvale podrýval, píše Daniel Kaiser.
Přestaňme vyrábět zombie, které žerou prachy. Padáme do dlouhodobé stagnace a úpadku. Uvázli jsme v pasti „středního příjmu“, průměrně bohatých zemí, jejichž dosavadní ekonomický model se vyčerpal a už další vzestup životní úrovně nemůže přinést. To, co už měsíce vnímáme, ze všech možných stran, jasně pojmenovala a popsala Hospodářská komora pod vedením nového prezidenta Zdeňka Zajíčka. Varuje, že jsme se ocitli v největším zlomu v novodobé historii svobodné České republiky. Buď se sebou něco dokážeme udělat, nebo budeme upadat. V Salonu Týdeníku Echo o tom s Lenkou Zlámalovou dále debatují dva přední čeští ekonomové Miroslav Zámečník a Filip Matějka.
Vražedné zdravotnictví. NHS je posvátná kráva, která se nekritizuje. Případ vražedkyně Lucy Letbyové šokoval celou Británii. Soud třiatřicetiletou zdravotní sestru působící na novorozeneckém oddělení uznal vinnou z vraždy sedmi dětí a z pokusu o vraždu dalších šesti. Odsouzena byla na doživotí bez možnosti propuštění na podmínku. V britském zdravotnictví jsou skandály se zanedbáním péče spíš pravidlem než výjimkou. S případem Letbyové je spojuje naprostý nezájem nemocničního managementu, píše Ondřej Šmigol.
V teréňáku po božích cestách. Zneklidňující Simone Weilová. „Kolik času denně věnujete myšlení?“ Touto otázkou se Simone Weilová obracela na sestry, které se o ni staraly během hospitalizace roku 1943 v anglickém Ashfordu. Tehdy pětatřicetiletá francouzská učitelka filozofie, teoložka a sociální aktivistka se tam léčila s tuberkulózou. Ze solidarity s občany obsazené Francie navíc odmítala jíst. Zesnula téhož roku na vysílení. „Zemřelá se usmrtila odmítáním jídla ve stavu duševního vyšinutí,“ čteme v úmrtní zprávě. Od jejího napsání uplynulo osmdesát let. Jejím odkazem se zabývá Tereza Matějčková.
Okovy pro digitální mysl. Jelikož velká část klasické sci-fi se věnuje vzpourám robotů a jiných umělých bytostí, reakce veřejnosti na ChatGPT byla očekávatelným způsobem nervózní až hysterická: řítíme se do nebezpečí! I pro tuhle reakci existuje v AI světě pojem, rovněž velmi starý (1970): uncanny valley čili strašidelné údolí. Je pro nás smrtelníky natolik děsivé, že už vyvolává reakce národních parlamentů i obřích organizací typu Evropské unie. Více o tom v článku Mariana Kechlibara.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.