Záchrana vybíjení stád? V Kanadě vyšlechtili krávy šetrné ke klimatu
NÍZKOEMISNÍ KRÁVY
Klimatičtí aktivisté v rámci svého snažení kritizují kromě využívání spalovacích elektráren k výrobě energie či ježdění autem taky velkochovy skotu, které uvolňují do vzduchu příliš mnoho metanu. S novým řešením ale přišli farmáři. V Kanadě se má příští rok narodit nový speciální druh krav produkující výrazně méně tohoto plynu. Informovala o tom agentura Reuters.
Kanadský farmář Ben Loewith očekává na jaře příštího roku narození prvních telat, která budou vyšlechtěna s konkrétním ekologickým cílem. Mají chrlit méně metanu. Loewith začal v červnu uměle oplodňovat 107 krav a jalovic spermatem býků s genetickým znakem nízkého obsahu metanu, který byl jako první uveden na trh.
„Selektivní šlechtění na nižší emise, pokud neobětujeme jiné vlastnosti, se zdá být snadnou výhrou,“ řekl Loewith. Podle vědců a odborníků z odvětví chovu skotu by nástup komerčně dostupných genetických technologií pro produkci skotu, který vypouští méně metanu, mohl pomoci snížit jeden z největších zdrojů tohoto skleníkového plynu.
Největším zdrojem emisí metanu z chovu skotu je říhání. Plyn vzniká při trávení v předžaludku. Genetická společnost Semex uvedla, že chov druhů s nízkým vylučováním metanu by mohl snížit emise ze stád dojnic v Kanadě o 1,5 % ročně a do roku 2050 až o 20-30 %. Společnost letos na jaře začala prodávat sperma s metanovým znakem v 80 zemích.
Pokud bude nízkometanový chov rozšířen, mohl by mít „hluboký dopad“ na emise skotu v celosvětovém měřítku, uvedl Frank Mitloehner, profesor zootechniky na Kalifornské univerzitě v Davisu. Kanadské ministerstvo zemědělství v emailu uvedlo, že zatím neposoudilo systém hodnocení metanu, který je základem tohoto produktu, ale že snížení emisí z hospodářských zvířat je „nesmírně důležité“.
Někteří představitelé mlékárenského průmyslu ale nejsou o nízkometanovém chovu přesvědčeni a tvrdí, že by mohl vést k problémům s trávením. Juha Nousiainen, viceprezident finské mlékárny Valio, varoval, že chov skotu, který by produkoval méně metanu, by mohl způsobit zažívací problémy. Metan podle něj produkují mikrobi ve střevech krávy při trávení vlákniny, nikoliv samotné zvíře.
Hospodářská zvířata se na světových emisích skleníkových plynů podílejí 14,5 %. Metan je po oxidu uhličitém druhým největším skleníkovým plynem.