Trump, nebo Harrisová? Vítěz voleb v USA nemusí být o volební noci známý
VOLBY V USA
Ve Spojených státech se 5. listopadu uskuteční prezidentské volby. Zda je vyhraje demokratka a nynější viceprezidentka Kamala Harrisová, a stane se tak první prezidentkou v dějinách USA, nebo se do Bílého domu po čtyřleté pauze vrátí republikán Donald Trump, by se ale mohlo vyjasnit až několik dní po volbách. To souvisí nejen s očekávaným těsným výsledkem v sedmi nerozhodnutých státech, ale také s tím, že tyto státy mají různá pravidla pro sčítání hlasů odevzdaných před volebním dnem.
Při sčítání může nastat situace, kdy se jeden z kandidátů podle prvních výsledků dostane do vedení, načež jej předstihne soupeř. V prezidentských volbách v roce 2020 v některých amerických státech došlo k jevu známému jako "červený přelud", kdy měl Trump o volební noci náskok, načež došlo k "modrému posunu", tedy vítězství demokrata Joea Bidena patrného až po sečtení většího počtu hlasů. Trump tento úkaz využil k šíření nepravdivých tvrzení, že mu bylo vítězství "ukradeno".
Nejednalo se ale o neobvyklý jev. Demokraté většinou žijí v lidnatějších městských obvodech, kde sčítání trvá déle. V posledních volbách uprostřed pandemie covidu-19 jich také mnohem více volilo korespondenčně než republikánů, i proto, že Trump nepravdivě tvrdil, že korespondenční hlasování je nespolehlivé.
Sečíst korespondenční hlasy trvá déle než hlasy odevzdané o volebním dni, což přispělo k tomu, že se úspěchu demokratů projevil až později. V nadcházejících volbách Trump osobní hlasování v předstihu a korespondenční volbu kritizoval, ale i podporoval.
V prezidentských volbách občané v každém státě přímo volí takzvané volitele, k vítězství je potřeba nejméně 270 volitelů. O příštím prezidentovi se rozhodne v sedmi státech, kde někdy vítězí demokraté a jindy zase republikáni. K těmto státům označovaným jako swing či battleground states jsou řazeny Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severní Karolína, Pensylvánie a Wisconsin.
Arizona (11 volitelů)
V Arizoně je korespondenční hlasování velmi oblíbené. V roce 2020 tam hlasovalo v předstihu 90 procent voličů, z toho většina korespondenčně. Volební úředníci v Arizoně mohou začít zpracovávat korespondenční hlasy hned po jejich obdržení, ale výsledky mohou zveřejnit až hodinu po uzavření volebních místností.
Korespondenční hlasy, které dorazí o volebním dni, naopak nemohou být zpracovány, dokud se nezavřou volební místnosti. Často se jedná o značný počet hlasů - ve volbách do Kongresu v roce 2022 tvořily tyto "pozdní" hlasy pětinu všech hlasovacích lístků v největším okrese Maricopa. Sčítání tam tak může trvat několik dní.
První výsledky v Arizoně budou tvořit hlasovací lístky odevzdané v předstihu a mohla by vést Harrisová. Přičtením hlasů odevzdaných o volebním dni by pak mohl získat náskok Trump a Harrisová by se mohla opět dostat do vedení po sečtení korespondenčních hlasů, které dorazí později.
Georgia (16 volitelů)
Osobní hlasování v předstihu je populární v Georgii, kde se očekává, že touto formou odvolí 60 až 70 procent voličů. Korespondenčně tam bude asi volit pět procent voličů. Volební úředníci mohou tyto hlasy začít zpracovávat dva týdny před volebním dnem. Sčítat je ale mohou začít až v den voleb.
Hlasy odevzdané v předstihu či korespondenčně musí být podle státního zákona sečteny a oznámeny do 20:00 místního času o volební noci, tedy 02:00 SEČ 6. listopadu. Úředníci chtějí mít všechny hlasy sečtené do půlnoci.
Hlasovací lístky ze zahraničí a od vojáků v zámoří budou přijímány až tři dny po volbách, pokud budou odeslány s poštovním razítkem s datem do 5. listopadu. Takových hlasovacích lístků bylo vyžádáno více než 21.000, což by mohlo zpozdit vyhlášení vítěze v případě velmi těsného výsledku.
Michigan (15 volitelů)
V Michiganu lze teprve nově hlasovat osobně v předstihu a okrsky s více než 5000 obyvateli mohou začít hlasy zpracovávat osm dní před volebním dnem, v menších okrscích den před 5. listopadem. Úřady doufají, že tato pravidla umožní státu sečíst hlasy rychleji než v roce 2020, kdy nebylo možné zpracovat v předstihu korespondenční hlasy, což vedlo k tomu, že o volební noci první výsledky nahrávaly Trumpovi, ale později jej předstihl Biden, protože se korespondenční hlasy sčítaly déle. Trump pak nepravdivě tvrdil, že došlo k podvodu.
Nevada (šest volitelů)
Pomalé sčítání v Nevadě, kdy média o vítězi informovala až pět dní po volbách, bylo terčem nespočtu vtipů na sociálních sítích. Volební úředníci ale tvrdí, že změny přijaté od posledních voleb by měly sčítání zrychlit. Korespondenční hlasy se mohou nyní sčítat od 21. října a hlasy odevzdané v předstihu bude možné začít zpracovávat od rána volebního dne, nikoliv až po uzavření volebních místností. Přesto je ale možné, že v Nevadě nebude hned jasno, protože je jediným z kolísavých států, kde se počítají i korespondenční hlasy, které drazí až čtyři dny po volbách, pokud budou mít poštovní razítko nejpozději z volebního dne. Tyto pozdní hlasy jsou často od voličů demokratů, takže by se Harrisová mohla dostat do vedení v pozdější fázi sčítání.
Severní Karolína (16 volitelů)
Severní Karolína začne zpracovávat korespondenční hlasy již před volebním dnem. Po uzavření volebních místností tak budou první sečtené hlasy pocházet od lidí, kteří volili v předstihu nebo korespondenčně. Během volební noci se budou sčítat hlasy odevzdané o volebním dni a kompletní výsledky se čekají kolem půlnoci místního času. Harrisová by vzhledem ke korespondenčním hlasům mohla mít ve státě náskok na začátku sčítání, po sečtení hlasů z volebního dne y mohl vést Trump. Pokud budou výsledky těsné, jak naznačují průzkumy, mohlo by však o vítězi být jasno až týden po volbách. V roce 2020 média označila Trumpa za vítěze v Severní Karolíně až deset dní po volbách.
Pensylvánie (19 volitelů)
Pensylvánie, která je často označována za nejdůležitější z kolísavých států, jelikož má největší počet volitelů, měla v roce 2020 o vítězi jasno až čtyři dni po volbách. Stát je jedním z mála, které povolují začít zpracovávat hlasy až od rána o volebního dne. Protože korespondenčně hlasují spíš demokraté, mohou první výsledky sčítání vycházející z hlasů odevzdaných o volebním dni dávat náskok Trumpovi. Ten kvůli tomu při minulých volbách nepravdivě tvrdil, že došlo k podvodům.
Podle nového pensylvánského zákona ale budou tentokrát volební okrsky muset o půlnoci o volební noci oznámit, kolik korespondenčních hlasů zbývá sečíst, aby se předešlo konspiračním teoriím o volebních podvodech.
Wisconsin (deset volitelů)
Také Wisconsin povoluje zpracování korespondenčních hlasů až od rána volebního dne, což může protáhnout sčítání. Města navíc korespondenční hlasy posílají na jedno místo, což může vést k tomu, že bude při sčítání docházet k rychlým skokům. V roce 2020 Trump nepravdivě tvrdil, že došlo k podvodům poté, co nejlidnatější město Wisconsinu, Milwaukee, kolem 03:30 místního času informovalo o sečtení asi 170.000 korespondenčních hlasů, což dostalo Bidena do vedení. K podobnému jevu by mohlo dojít i letos.