„Mír nepadá z nebe.“ Tchaj-wan prodlužuje povinnou vojnu kvůli čínské hrozbě
TCHAJ-WANSKÁ ARMÁDA
Tchaj-wan prodlouží povinnou vojenskou službu pro všechny muže ze čtyř měsíců na rok, prohlásila tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wenová. Ostrovní vláda v Tchaj-peji učinila tento krok kvůli rostoucí hrozbě z konfliktu s Čínou, informuje zpravodajská televizní stanice CNN. "Nikdo nechce válku. Mír ale nepadá z nebe," řekla prezidentka s tím, že se armáda musí aktivně připravovat na válku.
Čtyři měsíce povinného vojenského výcviku už údajně nemohou vyhovovat obranným potřebám Tchaj-wanu, uvedla Jing-wenová s tím, že prodloužení doby služby je "sice obtížné rozhodnutí, ale nezbytné pro zajištění demokratického života na ostrově".
Podle prezidentky nikdo nechce válku. "Nechce ji tchajwanská vláda, ani její lid a mezinárodní společenství. Mír ale nepadá z nebe," uvedla na tiskové konferenci v Tchaj-peji vůdkyně země. "Na válku se musíme aktivně připravovat, abychom jí zabránili. Musíme být schopni vést válku kvůli tomu, abychom jí zastavili," poznamenala Jing-wenová. Nová branná povinnost se bude týkat mužů narozených po roce 2005 a bude zavedena od počátku roku 2024.
An honour to preside over the promotions of our nation's Army, Navy & Air Force generals @MoNDefense. I will always stand with our troops - the better prepared our military is, the better #Taiwan can deter threats to our security & democratic way of life. pic.twitter.com/fCODx696G7
— 蔡英文 Tsai Ing-wen (@iingwen) December 26, 2022
"Tento krok znamená obrat pro Tchaj-wan, samosprávnou demokracii s 23,5 milionu obyvatel, která ještě v roce 2018 zkrátila povinnou brannou povinnost z jednoho roku na čtyři měsíce. Zpráva o povinných vojenských odvodech přichází během toho, kdy Čína stále více prosazuje své územní nároky vůči Tchaj-wanu, který vládnoucí Komunistická strana Číny v Pekingu nikdy nekontrolovala," píše CNN s odkazem na nedávné vyslání 47 čínských letadel přes střední část Tchajwanského průlivu. Jednalo se zatím o největší vpád do zóny protivzdušné obrany ostrovní země za posledních několik měsíců.
Měsíční plat branců se zvýší ze 195 na více než 650 dolarů měsíčně. "Udržení míru závisí především na národní obraně, která závisí na každém občanovi naší země," cituje Jing-wenovou televizní stanice CNN. "Podporujeme závazek Tchaj-wanu k sebeobraně a vítáme posílení ostrova k odstrašení Číny," píše se v prohlášení Bílého domu pro CNN.
"Spojené státy budou nadále pomáhat Tchaj-wanu k udržení dostatečné obranyschopnosti v souladu s našimi závazky podle zákona o vztazích s Tchaj-wanem a naší politikou jedné Číny," uvedl mluvčí Bílého domu s tím, že USA nadále podporují "mírové řešení otázek".
"Vždy budu stát na straně našich vojáků - čím lépe je naše armáda připravena, tím lépe může Tchaj-wan odvrátit hrozby, které ohrožují naši bezpečnost a demokratický způsob života," napsala prezidentka na Twitteru. "Současná čtyřměsíční povinná vojenská služba nestačí ke zvládnutí rychlé a neustále se měnící situace," dodala s tím, že v minulosti byla povinná vojenská služba mezi Tchajwanci velmi nepopulární.
Předchozí vláda se rozhodla brannou povinnost zkrátit na aktuální čtyři měsíce a vytvořit především dobrovolnické síly. Nedávný průzkum veřejného mínění ale potvrdil, že přes tři čtvrtiny Tchajwanců se domnívají, že současná čtyřměsíční služba je nedostatečná.