Respektuji energetický mix každého státu, řekla protijaderná socialistka na Vondrovu otázku
GRILOVÁNÍ EUROKOMISAŘŮ
Respektuji energetický mix každého státu. Při tzv. grilování to řekla španělská socialistka Teresa Riberaová na otázku českého europoslance Alexandra Vondry (ODS). Riberaová – kandidátka na místopředsedkyni Evropské komise pro udržitelnost a konkurenceschopnost – je známá svými ostrými protijadernými názory, které vyvolávaly obavy nejen v Česku, ale také třeba ve Francii.
Jako poslední z řady tzv. grilovaných kandidátů na eurokomisaře přišla na řadu španělská socialistka Riberaová. Bruselský server Politico uvádí, že by měla být jednou z nejmocnějších, jestli ne tou úplně nejmocnější členkou Komise. Na starosti má mít portfolio udržitelnosti a konkurenceschopnosti, včetně Green Dealu. Je zároveň velmi známá svými protijadernými postoji, což se nelíbí jak Česku, tak třeba Francii.
Český europoslanec Alexandr Vondra z pravicové skupiny Evropských konzervativců a reformistů se zeptal, zda Riberaová podporuje jadernou energii i mimo vznikající menší reaktory nové generace. „Jste připravena urychlit další schvalování státní podpory?“ zeptal se.
„Moc vám za tuto otázku děkuji. Mohu slíbit, že budu respektovat energetický mix každé země,“ odpověděla Riberaová. Tím tak odmítla spekulace, že by mohla v Komisi tlačit na vyřazení jádra z mixu, jako tomu bylo doma ve Španělsku.
ROZHOVOR: Že Petr Pavel označil Trumpa za odpudivou lidskou bytost, není důležité
Ve svém úvodním projevu Riberaová zdůraznila svou vizi, že hospodářská konkurenceschopnost je neodmyslitelně spjata s ekologickým přechodem. „Průmyslový závod o dosažení klimatické neutrality a rychlosti se zrychluje. Zbytek světa na nás nečeká,“ uvedla španělská socialistka.
Její rolí v pozici místopředsedkyně podle ní v oblasti Green Dealu bude podporovat švédskou komisařku Jessiku Roswallovou, která má na starosti portfolio životního prostředí a odolnost vůči vodě a také budoucího komisaře pro klima Wopkeho Hoekstru. Podle Riberaové je třeba začlenit opatření v oblasti klimatu do všech politik EU, čímž se v tomto tématu postavil nad ostatní. Slyšení zmíněného Hoekstry vyvolalo v Česku a řadě dalších zemí kritiku, protože holandský kandidát odmítl posunutí či zrušení zákazu spalovacích motorů pro evropské automobilky.
Zdůraznila také, že Evropa musí urychlit svůj přechod od fosilních paliv: „Pokud bude naše ekonomika záviset na fosilních palivech, která neprodukujeme, nikdy nebudeme konkurenceschopní,“ dodala nejdéle sloužící ministryně životního prostředí v EU. Na jednu z otázek uvedla, že změna klimatu představuje jedno z největších nebezpečí pro společnost.
Připomněla nedávnou zprávu programu Copernicus, služby EU pro změnu klimatu, podle níž je „prakticky jisté“, že rok 2024 bude nejteplejším rokem v historii a prvním rokem, který bude o 1,5 stupně Celsia teplejší než předindustriální období. Dodala, že „problém je dostatečně velký na to, abychom své úsilí zaměřili na řešení, nikoliv na popírání reality nebo vědeckých poznatků“.
Na všechny otázky týkající se katastrofálních a smrtících povodní ve Valencii měla Riberaová konzistentní odpovědi. Pokud bude potvrzena ve funkci komisařky, zaměří se podle svých slov na „posílení“ připravenosti EU na zvládání extrémních povětrnostních jevů.
„Mým závazkem je posílit veřejné služby a poskytnout vládám EU správné nástroje ke ‚zvýšení naší připravenosti a odolnosti“, uvedla Riberaová s tím že její hlavní obavou do budoucna je, že společnost nebude schopna posoudit skutečné riziko změny klimatu.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Kandidát Meloniové do EK zatím nepotvrzen, socialisté chtějí protlačit protijadernou Riberaovou
Ohradila se proti tvrzení, že španělský vláda neudělala dost, aby předešla obrovským škodám a ztrátám na životech. „Bylo nešťastné, že došlo ke katastrofám a že nebyly provedeny potřebné investice. Od roku 2018 (kdy socialisté nastoupili do vlády) jsme to začali vracet zpět,“ dodala.
S Riberaovou má problém celá řada europoslanců včetně části největší frakce evropských lidovců. Dříve během dne europoslanci odložili schvalování italského pravicového kandidáta ze strany tamní premiérky Giorgie Meloniové Raffaele Fitta zřejmě právě proto, že socialisté chtějí za každou Riberaovou prosadit a to navzdory odporu příznivců jádra. Navrhují proto, aby se o kandidátech na místopředsedy dohromady, nikoliv jednotlivě.
„Za odložením jeho hodnocení proto vidím nikoli věcné důvody týkající se jeho osoby, ale obavy některých poslaneckých klubů, jejichž kandidáti na místopředsedy mohou být ohroženi. Jde zejména o socialistickou kandidátku na místopředsedkyni Komise pro klimatickou transformaci Teresu Riberaovou, o níž se bojí evropští socialisté, kteří teď prosazují, aby se všichni kandidáti na místopředsedy hodnotili takříkajíc ‚v balíku‘,“ řekl pro Echo24 například český europoslanec Ondřej Krutílek (ODS) s tím, že tento taktický tah by z jejich pohledu měl ochránit právě Riberaovou, jejíž extrémní výklad Green Dealu část poslanců Evropského parlamentu odmítá.