Americká armáda nasazuje kojoty na kolečkách. Mají plašit zvěř u letišť
AMERICKÝ BOJ SE ZVĚŘÍ
V boji proti „problémové zvěři“ na vojenských letištích přišla americká armáda s neobvyklým řešením – využívá plastové kojoty v životní velikosti upevněné na malých čtyřkolkách. Tyto „kojotí rovery“ se ukázaly být účinnějšími než moderní roboti.
Zatímco armáda původně zvažovala využití robota Spot od společnosti Boston Mechanics, rychle zjistila, že jeho pomalá rychlost není dostatečná k efektivnímu vyplašení ptáků a dalších živočichů, kteří ohrožují bezpečnost na letištích. „Vše je to o zastrašování…,“ uvedlo podle serveru People Science Výzkumné a vývojové centrum inženýrů armády USA (ERDC) v příspěvku na LinkedInu.
Problémy způsobené drobnými ptáky nejsou malé
Škody způsobené zvěří představují pro armádu vážné nebezpečí. V roce 2014 přišla o život čtveřice členů vzdušných sil poté, co hejno kanadských hus prorazilo čelní sklo jejich vrtulníku, což zranilo pilota a kopilota a způsobilo ztrátu kontroly nad strojem. Za deset let od roku 2007 do 2016 zaznamenalo letectvo USA 45 440 kolizí s divokými zvířaty, které měly za následek škody za 251 milionů dolarů.
Specializovaný tým BASH (Bird/wildlife Aircraft Strike Hazard) se dlouhodobě věnuje snižování těchto incidentů, například využíváním dravců k odhánění racků či vývojem radarových systémů pro varování před ptáky. „Rychle jsme zjistili, že díky nízké rychlosti přiblížení robot zvířata spíše jen odhání, než aby je skutečně vystrašil,“ uvedl Jacob Jung, biolog výzkumného týmu ERDC, v rozhovoru pro Army Times. Předchozí pokusy používat skutečné psy na odhánění zvěře byly problematické kvůli jejich nepředvídatelnému chování.
Jednoduché a levné řešení funguje nejlépe
Kojotí rovery jsou vlastně modely dálkově ovládaných aut od firmy Traxxas X-Maxx s plastovými figurínami kojotů připevněnými na střechu. Díky rychlosti až 32 km/h a realistickému vzhledu prý dokážou účinně vyděsit ptáky a další zvířata. Cena jednoho roveru se pohybuje mezi 2 500 až 3 000 dolary, což je výrazně méně než u robotů Spot, jejichž cena dosahuje až 74 500 dolarů.
Ačkoliv jsou kojotí rovery stále ve fázi prototypu, jejich schopnosti již byly úspěšně předvedeny na námořních letištích Whiting Field a Pensacola na Floridě a také na Fort Campbell v Kentucky. Výzkumníci plánují rozšířit jejich funkce o strojové učení, aby se rovery mohly samostatně vracet do nabíjecích stanic.
ERDC rovněž vidí potenciál pro využití těchto robotických kojotů mimo letiště. Výzkumnice Shea Hammond věří, že by rovery mohly být nasazeny například u přehrad a zdymadel spravovaných Armádním sborem inženýrů, kde by mohly vzdáleně identifikovat druhy ptáků a jiné zvěře.