Nejhlubší pád od časů pandemie. Trumpova cla otřásla akciemi, oslabil dolar. Apple ztratila biliony korun
TRUMPOVA CLA A TRH
Americké akcie se první obchodní den po oznámení plošných cel na dovoz do Spojených států propadly. Širší index S&P 500 odepsal 4,84 procenta a uzavřel na 5396,52 bodu. Jde o největší jednodenní pokles od globální pandemie v roce 2020, uvedla agentura AP. Index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 5,97 procenta na 16.550,60 bodů. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 3,98 procenta na 40.545,93 bodu.
Nová rozsáhlá cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 USD. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů Kč). Maloobchodní řetězec Walmart odepsal 2,79 procenta, zatímco akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike klesly o 14,4 procenta.
Tržní hodnota Apple po oznámení cel klesla o 310 miliard dolarů
DOPADY TRUMPOVÝCH CEL
Euro dnes vůči americkému dolaru posílilo. Kolem 21:50 SEČ zpevňovalo o 1,7 procenta na 1,102 USD. Dolar ve stejnou dobu oslaboval proti japonskému jenu o 1,6 procenta na 146,32 JPY. Dolarový index, který sleduje hodnotu dolaru ke koši šesti předních světových měn, ztratil téměř o 1,6 procenta na 102,19 bodu.
„Skončila éra spojenectví a důvěry, je to tragédie“. Kanada oplácí Trumpovi 25% cly na dovoz aut
KANADA VRACÍ CELNÍ ÚDER
Americký prezident Donald Trump ve středu po skončení obchodování na burzách oznámil, že Spojené státy od 5. dubna začnou vybírat plošné desetiprocentní clo prakticky u veškerého zboží dováženého do USA. Od 9. dubna pak začnou u dovozu z vybraných zemí vybírat i takzvaná reciproční cla, která jsou vyšší a která například v případě Evropské unie činí 20 procent.
Analytici a ekonomové podle Reuters varovali, že vysoká cla na dovoz z asijských výrobních center a případná odvetná opatření by mohla otřást globálními dodavatelskými řetězci a snížit zisky podniků.
"Tato opatření by mohla potenciálně snížit růst (ekonomiky USA) v letošním roce o jeden až 1,5 procentního bodu, což by významně zvýšilo riziko recese," uvedl hlavní ekonom Deutsche Bank v USA Brett Ryan.