„Babiš o zahraniční politice neví vůbec nic.“ Lipavský se opřel do šéfa ANO
ROZKOL SE SLOVENSKEM
Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) začíná být podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) kvůli svým výrokům bezpečnostním ohrožením Česka. Lipavský to řekl v neděli v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Babiš v tomto týdnu kritizoval rozhodnutí české vlády přerušit konzultace se slovenskou vládou. Uvedl, že premiér Petr Fiala (ODS) úplně ničí česko-slovenské vztahy. Babiš v reakci označil za hrozbu pro českou bezpečnost a suverenitu naopak Piráty. Vedle jejich přístupu k migraci či ke zrušení práva veta na úrovni EU zmínil i „bratříčkování“ Pirátů s lídrem slovenské opozice Michalem Šimečkou, který ve čtvrtek a v pátek absolvoval v Praze řadu schůzek s koaličními politiky. Piráti se tak podle něj pouze zapojili do předvolební prezidentské kampaně na Slovensku.
Babiš je skrze jeho výroky podle Lipavského bezpečnostním ohrožením Česka. „Mně přijde, že už začíná být bezpečnostním ohrožením této země, způsob, kterým podkopává obranyschopnost a mezinárodně politické postavení naší země,“ řekl Lipavský. „On o zahraniční politice neví ale vůbec nic,“ uvedl Lipavský na adresu bývalého premiéra.
„Provedl naprosto šílené věci s česko-polskými vztahy, on se nechal vodit od (maďarské premiéra Viktora) Orbána v evropské politice naprosto šíleným způsobem,“ uvedl ministr. Za nebezpečnou považuje Lipavský především pacifistickou linku Babišových vyjádření.
S tím souhlasil i europoslanec za ODS Alexandr Vondra. „Pamatuji si na vládu Andreje Babiše, žádná zahraniční politika tady nebyla, jen si Miloš Zeman dělal svou ruskou a čínskou politiku,“ uvedl.
Babiš v odpovědi ČTK oponoval připomínkou toho, že nikdy v minulosti nevystupoval na rozdíl od mnoha jiných českých politiků spolu s ruskými politiky a za jeho vlády bylo z Česka vyhoštěno osm desítek ruských diplomatů. Uvedl taky, že Lipavský se stal ministrem zahraničí náhodou, ale že orel mouchy nelapá.
Česko má podle Lipavského zájem pokračovat v česko-slovenských vztazích. „Chceme je mít praktické, chceme je mít věcné, rozhodně se nic nezastavuje. Nicméně, aby proběhlo mezivládní jednání, ve kterém je obsaženo mnoho symboliky a sounáležitosti, tak tato chvíle v tento moment není,“ řekl.
Alexandr Vondra uvedl, že se zrušením mezivládních česko-slovenských konzultací souhlasí. Postoj premiéra Petra Fialy chápe, podle něj musel v minulých dnech, kdy se dvakrát setkal s Robertem Ficem „spolknout dvě ropuchy“.
Vondra upozornil, že česká zahraniční politika stojí na třech nohách. Těmi jsou EU, NATO a vztahy se sousedskými zeměmi. Rozhodnutí vlády o přerušení mezivládních konzultací považuje za „štípanec“ a uvedl, že s krokem souhlasí. Nemyslí si, že by měl ohrozit budoucnost Visegrádu. „My se sousedy nic nerušíme, my se Slovenskem spolupracujeme a komunikujeme dál,“ řekl v diskusi místopředseda ODS Vondra.
Bývalý ministr zahraničí (SOCDEM) Lubomír Zaorálek upozornil, že důležitost vztahů se sousedy je podtržena i v zahraniční koncepci ČR. Dodává zároveň, že s Ficovými slovy nesouhlasí, dopady postoje české vlády ale považuje za zásadní s tím, že se „určitě promítnou“ i do fungování visegrádské čtyřky, která „bude za chvíli ve stadiu klinické smrti“. „Úzká spolupráce se Slovenskem byla pro Česko velice efektivní,“ je přesvědčen Zaorálek.
Visegrád má být nástrojem komunikace i v dobách, kdy jednotlivé země nemají na všechno stejný názor, usuzuje Vondra. Ten upozornil, že Visegrád je důležitým nástrojem regionální spolupráce ve Střední Evropě a mnohokrát se osvědčil. A to jak při vstupu do EU a NATO, tak například při migrační krizi. „Je teď (Visegrád) v trochu složité situaci, ale máme komunikovat, to je bezesporu,“ uvedl také Vondra.
To, že česko-slovenské vztahy v jiných oblastech pokračují, dokazuje stále platné pozvání slovenského ministra zahraničí na setkání ministrů V4 v Praze, které se uskuteční 21. března. Blanár se přitom nedávno setkal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Podle Lipavského v žádném případě nehrozí, že by zrušil pozvání Blanára do Prahy. „V4 postrádá mnoho společných témat, nicméně držíme ten dialog,“ řekl Lipavský. Na schůzce se chce zabývat i tématem podpory Ukrajině.
Podle Zaorálka potřebují země V4 vůči tomu, co se děje na Ukrajině, držet určitou jednotu a musí se o ni usilovat. „Visegrád nikdy nebyl o absolutní shodě, vždycky jsme vybírali témata, na kterých se shodnout dokážeme,“ dodal.