Společnost musí zkoumat průběh covidové krize, kdo za ni byl odpovědný, říká Pithart
ZKOUMÁNÍ COVIDU
Je neštěstí, že společnost dosud nezkoumá, jak probíhala pandemie koronaviru a kdo byl za co odpovědný. V podcastu Echo Porada to řekl bývalý premiér, spisovatel a právník označovaný za jednoho ze zakladatelů české demokracie Petr Pithart. Zároveň dodal, že už vznikla platforma, která se systematickou analýzou covidové krize zabývá a sám je její součástí.
„Je neštěstí, že se tato společnost na jakékoliv úrovni systematicky nevěnuje zkoumání, jak probíhal covid a kdo je za to zodpovědný,“ řekl v pořadu Echo Porada Petr Pithar. „Už ale vznikla platforma, já jsem její součástí, která to chce opravdu z gruntu probrat. Většina lidí říká: Proboha pryč s tím, už o tom nechci slyšet. Přitom to byla úžasná zkušenost, v dobrém i ve špatném a je potřeba to probrat,“ míní Pithart.
Kompletní audio a videoverzi Echo Porady s hostem Petrem Pithartem najdete ZDE.
Platforma podle něj sebrala několik desítek odborníků z různých oborů. „Není to pod žádnou státní institucí, ale je to dostatečně finančně zabezpečeno. A teď má začít ta skutečná práce,“ řekl Pithart s tím, že skupinu vede Jan Piňos, který se během pandemie vymezoval proti některým vládním krokům.
„Každý se toho bál. Já jsem do toho šel s velkým rizikem. Oni nevěděli, jestli to lidi opravdu zajímá, jestli to je tak, že to lidi nechtějí slyšet. Udělali průzkumy, podle mě kvalitní a ukázalo se, že lidé chtějí vědět, co se dělo, kdo byl za to odpovědný, jaké byly fáze té covidové krize,“ řekl Pithart s tím, že se to ve výsledku nemusí odsoudit, ale je potřeba to popsat.
„Já vůbec nemám právo, moje vnučka na provázku posílala tátovi jídlo, protože se s ním nechtěla potkat. Ale nevěděl jsem, že to bylo tak hrozné. Viděl jsem dokumenty, dobře udělané, o těch, kteří byli proti. To jsem se dozvěděl až dodatečně. Byla to obrovská krize a byla by strašná chyba, dokud jsme ještě schopni si to vybavit a zdokumentovat, kdybychom to neudělali,“ řekl Pithart.
Projekt, který připravuje analýzu covidové doby, se nazývá Dětem 21. století.