Izraelské letectvo se má připravit na rychlý protiútok. Hrozba úderu z Íránu narůstá
NAPĚTÍ NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ
Izraelský ministr obrany Joav Gallant v pondělí řekl, že se armáda musí připravit „rychlý přechod k útoku“. Uvedl to během návštěvy podzemního velitelského střediska izraelského letectva v Tel Avivu. V zemi panuje zvýšeného napětí kvůli očekávanému útoku Íránu a Hizballáhu na zemi. Informoval o tom deník The Times of Israel. Írán mezi tím stupňuje varování. Například vůdce nechvalně proslulých revolučních gard prohlásil, že si Izrael kope vlastní hrob.
„Naši nepřátelé pečlivě zvažují své kroky díky schopnostem, které jste prokázali v posledním roce. Musíme se však připravit na všechny možnosti, včetně rychlého přechodu do útoku,“ uvedl Gallant v poznámkách, které poskytl jeho úřad. Gallant ve velitelství letectva pozoroval přípravy IAF a také „možnosti útočných akcí ve všech bojových sektorech,“ uvedlo ministerstvo obrany.
Šéf íránských revolučních gard Hosejn Salámí v pondělí před novináři zopakoval hrozbu, že Izrael "bude potrestán v pravý čas". Prohlásil také, že Izrael si svým postupem ve válce v Pásmu Gazy "kope vlastní hrob".
הגעתי הבוקר לבחון מקרוב את היערכות הכוחות, אנחנו ערוכים בפריסה רחבה בהגנה ובהתקפה - האויב ישלם מחיר כבד אם יעז לתקוף אותנו. pic.twitter.com/d6zloe9ypV
— יואב גלנט - Yoav Gallant (@yoavgallant) August 4, 2024
NEPŘEHLÉDNĚTE: Stát se obává rizik dopadů umělého oplodnění a zavádí omezení
Teherán a s ním spřízněné militantní a teroristické skupiny jako libanonský Hizballáh či palestinský Hamás viní Izrael, že stojí za výbuchem, který v noci na 31. července usmrtil vůdce politického křídla Hamásu v Teheránu. Izrael se k odpovědnosti za útok nepřihlásil, ale ani ji nepopřel.
Izraelská veřejnoprávní stanice Kan dnes s odvoláním na nejmenované západní diplomaty uvedla, že k odražení případného íránského úderu by mohla být sestavena stejná koalice sil v regionu, která pomohla zmařit přímý útok Íránu na Izrael už v dubnu. Na věci se podle nich "intenzivně pracuje" a je velká šance, že v případě nového útoku se tato spolupráce bude opakovat, neboť "všichni mají zájem na tom, aby incident nepřerostl ve válku v celém regionu".
Koalici, která zmařila dubnový útok, tvořily Izrael, Spojené státy, Británie, Francie, Katar, Egypt, Jordánsko, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Bahrajn. Írán 13. dubna vyslal na Izrael přes 300 raket a dronů v odvetě za Izraelcům připisovaný úder na íránský konzulát v syrském Damašku z 1. dubna, při němž zahynulo mimo jiné sedm důstojníků revolučních gard.