Muslimský kazatel v belgickém parlamentu vyzval k zabíjení Židů
VERŠE Z KORÁNU
Imám, vysoký představitel muslimské obce, v belgickém parlamentu recitoval z Koránu. Verš, který si pro své vystoupení vybral, v překladu znamená výzvu k zabíjení a zajetí Židů. Toto vystoupení bylo ihned hojně kritizováno jak některými belgickými politiky, tak Izraelem. Imám si totiž z půdy belgického parlamentu odnesl i ocenění za integraci. „Belgie spolu s Francií vedou nejvíce prohamásskou a protiizraelskou linii v celé Evropě a není divu, že u nich bují radikální islám,“ reagoval izraelský ministr. Informuje o tom například deník The Jerusalem Post.
Verš 33:26 ze súry Al-Ahzáb si pro své vystoupení v belgickém parlamentu vybral muslimský kazatel, kterého na půdu parlamentu pozval Hasan Koyuncu, poslanec belgické socialistické strany a místopředseda parlamentu. „A srazil ty z lidu Knihy (označení pro Židy, které se v Koránu používá – pozn. red.), kteří podporovali nepřátelskou alianci, z jejich vlastních pevností a vlil jim hrůzu do srdcí. Vy ‚věřící‘ jste některé zabili a jiné zajali,“ zní překlad úryvku z koránu, který byl přednášen na půdě belgického parlamentu. Ačkoliv akce nebyla organizovaná parlamentem, belgičtí politici směrem k ní vyjádřili nesouhlas.
Velmi aktivní je v této kauze na sociálních sítích poslanec Theo Francken. Mimo jiné na sociální síti X uvedl, že Hasan Koyuncu, který imáma pozval, je místopředsedou parlamentu. „Může jím zůstat?“ ptá se Franken v jednom ze svých příspěvků. Skutečnost, že imám Muhammad Ansar Butt, v rámci svého vystoupení obdržel od bruselského státního tajemníka pro rovné příležitosti ocenění za integraci, pak na sociální síti X rozebírala belgická poslankyně Darja Safajová. V jiném příspěvku také uvedla, že „Hasan Koyuncu tímto extrémním incidentem v parlamentu porušil tím nejhorším způsobem zásadu neutrality a nemůže zůstat ve funkci“. Podobný názor sdílí podle svých vyjádření i další poslanci, incidentu si ale všimli i izraelští představitelé.
Wat zou de reden geweest zijn dat deze extremist een prijs mocht ontvangen van de Brusselse staatssecretaris voor Gelijke Kansen?
— Darya Safai MP (@SafaiDarya) February 16, 2024
Voor zijn perfecte integratie? Voor zijn respect voor de waarden van onze westerse democratie? Voor zijn respect voor vrouwen en de LGBTQI+… pic.twitter.com/bcHVQkj0oI
Velké zděšení nad akcí pořádanou na půdě belgického parlamentu na sociálních sítích vyjadřovala izraelská velvyslankyně Idit Rosenzweigová. „Jsem naprosto zděšena zjištěním, že v bruselském parlamentu se pozvaný muslimský kazatel rozhodl recitovat části súry Al-Ahzáb, súry o bitvě mezi muslimy a Židy. Toto je súra, která výslovně (verš 26) vyzývá k zabíjení a zajetí Židů,“ uvedla na sociální síti X. „Mohl si vybrat cokoli jiného. Děsivé symbolické poselství pro každého, kdo zná korán, přímo z parlamentního pódia. V bruselském parlamentu, městě s 18 000 Židy, kteří již zažívají zvýšený antisemitismus a strach,“ stojí také v jejím prohlášení.
Absolutely horrified to discover that in Brussels Parliament, an invited Muslim preacher chose to recite parts of Surah „Al-Ahzab“, a Surah about a battle between Muslims and Jews.
— Ambassador Idit Rosenzweig-Abu (@IditAbu) February 16, 2024
This is a Surah that explicitly (verse 26) calls for the KILLING and TAKING CAPTIVE of Jews! In… pic.twitter.com/2jO7maJQrg
„Belgie spolu s Francií vedou nejvíce prohamásskou a protiizraelskou linii v celé Evropě a není divu, že u nich bují radikální islám,“ řekl deníku The Jerusalem Post izraelský ministr pro záležitosti diaspory Amichai Chikli a dodal, že v budoucnu dojde k výměně prohamásovské vlády za takovou, která bude hájit západní hodnoty.
V období od 7. října do 7. prosince zaznamenala belgická antidiskriminační agentura UNIA 91 hlášených incidentů souvisejících s konfliktem, což výrazně převyšuje počet 57 incidentů zaznamenaných za celý rok 2022. Z 91 incidentů bylo 66 antisemitské povahy a osm bylo protiislámských nebo protiarabských. Podle Světového židovského kongresu žije v Belgii 29 tisíc Židů a to především v Bruselu a Antverpách.