Zničí nás válka, nebo dluhy? Hampl, Kalousek, Turek a Žáček v Echo Salonu
ZBROJENÍ, NEBO KLIMA?
Mantru o nutnosti zachránit klima a dekarbonizovat vyměnila Evropa za mantru, že je nutné zbrojit. Ta první mantra ale nezmizela, takže chceme zařídit obojí, což znamená vynaložit na to obrovské prostředky. Tedy zadlužit se. Do toho musí zachraňovat vlastní vinou zničený průmysl a investovat do stabilních energetických zdrojů. Co to všechno způsobí, jaká bude česká pozice a co je to čínská a ruská hrozba?
Nejen o tom diskutují předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl, bývalý ministr financí a v současnosti strategický poradce zbrojní společnosti STV Group Miroslav Kalousek, poslanec za ODS a předseda bezpečnostního výboru Pavel Žáček a europoslanec za Přísahu a Motoristy Filip Turek.
Co si s tím vším teď počít? Mix dopadů všech těch dluhů a do toho vysoká cla Donalda Trumpa způsobí, že v ekonomice bude nebezpečně moc peněz.
Kalousek: Hodí se na to přísloví Mnoho psů zajícova smrt. Budeme-li mít moc cílů a všechny budeme chtít ufinancovat bez určení priorit, zemřeme na dluhy, které přitom vytvoříme. Někdo může mít jiný názor, ale z mého pohledu je prioritou číslo jedna skutečně obrana. Dostatečně a věrohodně odstrašit agresora, aby si netroufl a my nemuseli válčit. Jiné priority by měly ustoupit. To je mým přáním. Obávám se ale, že to dopadne tak, že budeme chtít všechno a na všechno si půjčíme a podstoupíme obrovské riziko neúměrného zadlužování. A to ohrožuje naši suverenitu úplně stejně, jako když nemáme armádu.
Tak ono už se to děje. Evropa se rozhodla společně zadlužit. Z finančního balíku 800 miliard eur budou 150 miliard tvořit unijní dluhopisy. Německo uvolnilo dluhovou brzdu a půjčí si 500 miliard eur. Z čehož sto miliard půjde na dekarbonizaci. To jsme tam, kde jsme byli. Žádné priority.
Kalousek: Zbrojařina je strojní a chemický průmysl, což jsou energeticky velmi náročná odvětví. Takže samozřejmě, pokud si energie budeme dále zdražovat, těžko doma přidanou hodnotu toho zbrojení vytvoříme.
Žáček: I Trump používá jako argument ke clům a celé své politice, že snižuje zadlužení USA, které obrovskou měrou narostlo. Naše reakce by neměla být taková, že zadlužení naopak zvýšíme. Souhlasím s vytyčením priorit. Trump má na nás páku také skrze NATO. Představitelé jeho administrativy potvrdili jako východisko pět procent HDP na obranu. My jsme připraveni schválit si na červnovém summitu NATO v Haagu tři procenta. Evropa se nepotřebuje přezbrojit, ale vyzbrojit. Přezbrojit není co za co. Bude muset vydat prostředky asi ne v plné šíři jako před rokem 1989 při bipolárním rozdělení, ale i tak dost vysoké. To nás podle mého názoru na evropské úrovni samo donutí soustředit se na to, co EU při těch podmínkách, které jsme si sami zavinili, zvládne. Vyštvali jsme si některé kapacity mimo EU, protože jsme stanovili parametry jako nikdo jiný na světě. Proto si myslím, že dění kolem NATO bude pákou na jeho evropské členy. A řekněme si ještě, z čeho to celé pramení. Jsou to obrovské obavy z budoucí čínské agrese. Kvůli tomu, že jsme přizvali komunistickou Čínu do všech mezinárodních institucí, že se stala významným aktérem globalizace. Trump se teď snaží v tom brutálním soupeření převzít zpět zodpovědnost za svět. Jeho chování je svérázným projevem obav z vojenské, ekonomické i technologické síly Číny. A je otázka, zda to ten bonus v podobě amerického spojenectví s Evropou nenaruší.
Celá audio a video verze zde.
Zkrácená verze na YouTube zde.
Celý Echo Salon si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od středečních 18:00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.