„Hranice mezi vrcholem a návratem je křehká.“ Klára Kolouchová vždy volila tu nejtěžší cestu
SMRT ČESKÉ HOROLEZKYNĚ
Smutná zpráva zasáhla českou společnost a zejména horolezeckou komunitu. Během výstupu na pákistánskou osmitisícovku Nanga Parbat, které se přezdívá "Hora zabiják" zemřela Klára Kolouchová. Byla jedinou českou horolezkyní, která zdolala K2, Mount Everest i Kančendžengu. Klára Kolouchová si zkrátka vždy volila tu nejtěžší cestu a v jednom ze svých posledních rozhovorů pro magazín Hrot v září 2024 promluvila i o horském masivu, který se jí stal osudným.
Klára Kolouchová byla jednou z nejúspěšnějších českých horolezkyň. Její cesta k vrcholům ale nebyla jen o horách, ale také o odvaze, odhodlání, boje s předsudky i hledání rovnováhy mezi mateřstvím, kariérou a vášní pro extrémy. „V momentě, kdy vím, že mám před sebou obrovský cíl, je motivace úplně někde jinde,“ řekla horolezkyně Klára Kolouchová pro měsíčník Hrot.
Do povědomí veřejnosti se Klára dostala v roce 2007, kdy jako první Češka stanula na nejvyšší hoře světa – Mount Everestu. Tehdy jí bylo 29 let a pracovala jako PR manažerka. Svůj výstup absolvovala v komerční expedici, ale bez použití kyslíku až do výšky 8 300 metrů.
Jednou z jejích největších výzev však byla K2 – druhá nejvyšší hora světa, která je mezi horolezci považována za tu vůbec nejobtížnější. K2 si vysloužila přezdívku „Hora vrah“ – kvůli extrémním povětrnostním podmínkám, lavinám a technické náročnosti. Klára se o ni pokusila dvakrát – neúspěšně v letech 2016 a 2018. Teprve napotřetí, v roce 2019, se jí výstup podařil a zapsala se tak do historie jako první Česka a jako jedna z mála žen vůbec, která na vrcholu K2 stála.
KOMENTÁŘ: Konec lidského faktoru v éře AI
Podle ní by se člověk do takových věcí neměl pouštět, pokud si není stoprocentně jistý a přesvědčený o výstupu: „Protože nejde o to, že se něco přihodí, ale člověk tomu nedá, co tomu má dát.“ V rozhovoru došlo i k tématu ohledně ducha horských masivů. Zde se dotkla i osudové osmitisícovky Nanga Parbat, kterou toužila zdolat a nakonec zaplatila cenu nejvyšší.
Kolouchová nedá na spiritualitu, ale na intuici. "Nebo šestý smysl, který v daný moment zavelí, že něco není správně. Prožila jsem to před několika týdny v Pákistánu na deváté nejvyšší hoře světa Nanga Parbat. Hranice mezi vrcholem a bezpečným návratem je neskutečně křehká. Po zhodnocení sněhových podmínek a předpovědi počasí jsem přijala to těžší rozhodnutí. Rozbouřené emoce byly ještě dlouho po návratu a spousta slziček také. A také další sen, který si nechám chvíli zdát…," doplnila v rozhovoru, který vznikal loni v září.
Matka, manažerka, horolezkyně
Klára Kolouchová se ve svém životě neomezovala jen na sport. Vystudovala prestižní vysokou školu v Londýně a pracovala na manažerských pozicích v korporátním světě. Zároveň se stala matkou – a právě slaďování mateřství s extrémními výpravami je pro ni jedním z hlavních životních témat.
O její cestě na K2 vznikl dokumentární film K2 vlastní cestou (2020), který režírovala Jana Počtová. Film získal uznání nejen u horolezeckého publika, ale i mezi širší veřejností jako inspirativní příběh o ženské síle, vytrvalosti a vnitřní svobodě. Svůj příběh zachytila také v knize Nahoře fouká, kde detailně popisovala svou motivaci i limity, které na horách i v životě musela překročit.
Kolouchová se ve čtvrtek časně ráno zřítila během výstupu právě na osmitisícovku Nanga Parbat (8 125 m). Na facebookovém profilu o tom informoval server Pamir Times. Horolezkyni bylo 46 let. Dle zástupce okresního úřadu v regionu Diamer došlo k pádu mezi tábory I a II nedaleko základního tábora Bunar, přibližně ve 4:00 ráno.
Původně byla smrt Kolouchové nesprávně připisována výbuchu kyslíkové láhve. Úřady však tuto verzi událostí vyvrátily s tím, že k žádnému výbuchu nedošlo, příčinou smrti byl fatální pád. Hora Nanga Parbat, přezdívaná pro svou nevyzpytatelnost a technickou náročnost jako „Hora zabiják“, si za roky vyžádala už řadu obětí.