VIDEO: Turci vyhání Syřany ze země. Přijali tři miliony uprchlíků
NEPOKOJE V TURECKU
Kvůli nepokojům proti syrským uprchlíkům, které vypukly na konci minulého týdne, zadržely turecké úřady na 500 lidí. Podle agentury AFP to v úterý oznámil turecký ministr vnitra Ali Yerlikaya. Nejsilnější byly demonstrace, při kterých skupiny lidí útočily na domy či obchody syrských uprchlíků v centrálním Turecku. Nepokoje odsoudil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Násilné demonstrace vypukly v Kayseri v neděli po zatčení jednoho Syřana podezřelého z obtěžování dítěte. „Nechceme tady Syřany, nechceme tady cizince,“ skandují na záběrech z demonstrace lidé, kteří pak rozbíjeli vitríny obchodů, které patří lidem ze Sýrie. V pondělí se protesty proti Syřanům rozšířily i do dalších měst včetně Istanbulu.
Some pretty horrible scenes are coming out of Kayseri (Turkey)
— ScharoMaroof (@ScharoMaroof) June 30, 2024
Turkish nationalists are attacking properties, homes and shops of Syrian refugees after a Syrian man has been accused of attacking and sexually assaulting a child.
Tensions between the Turkish population and Syrian… pic.twitter.com/9YJYAXKiZK
Úřady v Kayseri vyzvaly obyvatele ke klidu. „Po provokacích bylo zadrženo 474 lidí,“ uvedl ve středu ministr vnitra. Nenávist odsoudil i prezident Erdogan. „Nezáleží na tom, o koho jde, je nepřijatelné ničit ulice a lidská obydlí,“ uvedl Erdogan.
🔴 SON DAKİKA: Kayseri’de sokağa çıkan gruplar, tekbirlerle Suriyeli ailelerin araçlarını parçalayıp evlerini taşlıyor pic.twitter.com/FUAEu2etRE
— Daily Islamist (@dailyislamist) July 1, 2024
Syrian shops and property being burned by Turks in Hatay tonight. #Turkey #Syria pic.twitter.com/QULBygaLjy
— FJ (@Natsecjeff) July 1, 2024
V Turecku je přes tři miliony syrských uprchlíků. Část Turků považuje Syřany za jednu z příčin sociálních a ekonomických problémů Turecka, což občas vyústí v nepokoje proti migrantům. Turecká vláda chce, aby se část uprchlíků v příštích letech přesunula do oblastí v Sýrii, které jsou bezpečné. Úřady tvrdí, že tato návratová politika je zcela dobrovolná. O tom však pochybují organizace na ochranu lidských práv.