Maďarsko a Rumunsko budou dovážet podmořským kabelem elektřinu z Kavkazu
ENERGETIKA
Maďarsko, Rumunsko, Gruzie a Ázerbájdžán zakládají společný podnik pro export „zelené“ elektřiny z Kavkazu do Maďarska a Rumunska, a možná i Bulharska. Podle maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártó tak budou dodávky elektřiny do jeho země bezpečně zajištěny a diverzifikovány. Informovala o tom dnes maďarská média.
Szijjártó dnes na jednání všech čtyřech zemí v Bukurešti uvedl, že takzvaný zelený energetický koridor, se blíží do "bodu, odkud není návratu". Podle něj lidstvo vstoupilo do "doby nejistoty", ve které bude energetická bezpečnost zásadní pro národní bezpečnost.
Szijjártó řekl, že vláda má povinnost zaručit bezpečné a stabilní dodávky energie a zároveň mít na paměti aspekty ochrany životního prostředí. Jednou z klíčových součástí této strategie bylo podle něj rozšíření jaderných kapacit a poznamenal, že stavbou dvou nových reaktorů v jaderné elektrárně Paks Maďarsko výkon této elektrárny více než zdvojnásoví. Musí se také rozvíjet kapacity solární energie, uvedl ministr s tím, že kombinovaná kapacita maďarských solárních parků se za posledních pět let zvýšila osminásobně na 6700 MW.
A v neposlední řadu to bude chystaný zelený koridor. "Nic nemůže být zelenější" než ázerbájdžánská větrná energie a gruzínská vodní energie, prohlásil ministr a dodal, že dovoz těchto zdrojů energií do Maďarska, Rumunska a "doufejme Bulharska" bude "vynikající příležitostí".
Z Kavkazu se má elektřina dostávat do Rumunska kabelem po dně Černého moře. Rumunsko už buduje nové vysokonapěťové propojovací vedení, které má dosáhnout maďarské hranice v letech 2028–2029. Podle Szijjártó Maďarsko také pracuje na rozvoji infrastruktury potřebné pro toto energetické spojení.
"Věřím, že založení společného podniku a úprava naší dohody o spolupráci, její přizpůsobení evropským předpisům, umožní všem čtyřem – a s Bulharskem všem pěti – podniknout velké kroky směrem k naší energetické suverenitě, abychom zajistili stabilní udržitelné a dostupné dodávky energie pro naše země," řekl Szijjártó s tím, že v plánu je mít do příštího roku hotovou studii proveditelnosti. Ministr vyjádřil naději, že Evropská unie na projekt finančně také přispěje.