Babišův den v kampani: dvouhodinové čekání ve frontě na korunovační klenoty, pak i Pražské Jezulátko

BABIŠOVY NÁVŠTĚVY

Babišův den v kampani: dvouhodinové čekání ve frontě na korunovační klenoty, pak i Pražské Jezulátko
Prezidentský kandidát a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý navštívil výstavu korunovačních klenotů na Pražském hradě a kostel Pražské Jezulátko. Foto: Tým Andreje Babiše
6
Prezidentské volby 2023

Prezidentský kandidát a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý navštívil výstavu korunovačních klenotů na Pražském hradě a kostel Pražské Jezulátko. Dorazil zhruba v 09:40 a asi dvě hodiny čekal ve frontě, v níž před ním původně byly stovky lidí. Server iDNES.cz v pondělí přitom uvedl, že Babiš se rozhodl návštěvu chrámu svatého Víta zrušit. Odpoledne nakonec zavítal i do kostela Panny Marie Vítězné, kde je Pražské Jezulátko.

Serveru Seznam Zprávy v úterý na Hradě Babiš řekl, že se chce podívat, jak dlouho fronta na výstavu trvá. Uvedl, že by jako prezident zvažoval vystavení korunovačních klenotů vždy o svátcích. Když ale frontu viděl, poznamenal, že „by to asi chtělo nějakou trvalou výstavu“.

„Výstava je jenom do soboty, což je podle mě špatně, protože mnoho lidí určitě přijede v sobotu a v neděli. Možná by to mohli prodloužit,“ řekl později zpravodaji Babiš. Původně měl Babiš v plánu před návštěvou výstavy zavítat do kostela Pražské Jezulátko, který ale dopoledne zůstal uzavřený. Správci nechtěli, aby předseda hnutí ANO zneužil poutní místo k útočné a strach vyvolávající kampani, prohlásil rektor kostela Pavel Pola. Babiš následně řekl, že návštěvu ke kampani zneužít nechtěl. Byl tam už třikrát a nikde to nezveřejnil, uvedl.

Nakonec se během pondělního odpoledne Babiš do kostela dostal. „Byl jsem tady 12. ledna, nikdo o tom nevěděl, nikomu jsem to neříkal,“ uvedl dnes ve videu na twitteru. „Včera (v pondělí) jsem to bohužel neopatrně řekl médiím a bylo to venku a zavřeli kostel. Já to nechápu. Před Pánem Bohem jsme si všichni rovni a do kostela přece mají přístup i vrazi, aby mohli prosit o odpuštění,“ dodal expremiér.

Babiš na twitteru napsal, že má ke kostelu silný vztah. „K Jezulátku chodím rád. Nikdy jsem to nikomu neřekl. Byl jsem tam i den před volbami a poslal mu prosbu,“ napsal Babiš s tím, že „to funguje.“

Ve Sněmovně od 10:00 začalo jednání o vyslovení nedůvěry vládě, kterou vyvolalo Babišovo hnutí ANO. Podle šéfky poslaneckého klubu Aleny Schillerové je expremiér ze schůze řádně omluven, nevyloučila ale, že samotného hlasování se zúčastní. „Kdybych byl ve Sněmovně, tak zase budou média říkat, že to je nějaká prezidentská kampaň. To určitě nemá nic společného. Ale budu se snažit přijít na hlasování, to by mělo být zítra (ve středu),“ řekl Babiš.