Rusko demonstruje sílu. Nasadilo loď s hypersonickými raketami
HYPERSONICKÉ ZBRANĚ
Rusko oficiálně nasadilo fregatu Admirál Gorškov vybavenou hypersonickými střelami Cirkon (Zirkon). S odkazem na ruského prezidenta Vladimira Putina o tom informovala agentura TASS. Válečná loď se vydá na plavbu Atlantským a Indickým oceánem a Středozemním mořem, oznámil ruský ministr obrany Sergej Šojgu.
„Jsem si jistý, že tak mocné zbraně spolehlivě ochrání Rusko od možných vnějších hrozeb a pomohou zajistit národní zájmy naší země,“ řekl Putin při on-line slavnostní ceremonii k příležitosti nasazení fregaty.
Šojgu doplnil, že při cvičení posádka otestuje použití hypersonických zbraní v různých podmínkách. „Loď vyzbrojená Cirkony je schopná zasadit přesné a tvrdé údery nepříteli na moři i na souši,“ uvedl ministr obrany podle agentury Reuters.
Nenechte si ujít Peňásovu novou knihu Výpravy pro čtvero ročních období
VÝPRAVY PRO ČTVERO ROČNÍCH OBDOBÍ
Rusko před více než deseti měsíci zaútočilo na Ukrajinu. Z námořních pozic mimo jiné vede vzdušné údery proti ukrajinským pozemním silám.
Putin o nasazení hypersonických střel opakovaně hovořil minulý rok, naposledy v závěru prosince. Střely Cirkon jsou podle dřívějších prohlášení ruské armády schopny dosáhnout až devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu do 1000 kilometrů můžou zasahovat námořní i pozemní cíle. Šojgu dnes uvedl, že jsou střely schopné překonat pokročilé systémy protivzdušné obrany.
Byla éra komunismu stoprocentní zlo? Je to složitější, říká historik Suk
KNIHA PROMĚNY ŽIVOTA
Rusko v oblasti vývoje a výroby hypersonických střel závodí s Čínou a Spojenými státy, podotýká Reuters. Tyto zbraně jsou vzhledem ke své rychlosti, která přesahuje pětinásobek rychlosti zvuku, vnímané jako způsob, jak získat převahu nad jakýmkoliv protivníkem. Ve srovnání s mezikontinentálními balistickými střelami je u nich také obtížnější vypočítat, na jaký cíl míří.